Facebook Google+ Twitter

Twórczość Simona Yotsuyi eksponowana na Ślasku

Od pierwszego października w Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" w Bytomiu gości wystawa "Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii."

Ekspozycja prezentowana w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" jest równolegle wystawiana w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Simon Yotsuya, japoński artysta swoją twórczość lalkarską bezpośrednio zaczerpnął od czołowego przedstawiciela surrealizmu Hansa Bellmera, urodzonego w 1902 roku w Katowicach. Simon przez wiele lat związany był jako aktor z awangardowym "Jakyo Gekijo - Situation Theatre".

Satomi Hirota - "Blue eyes" / Fot. Piotr A. JeleńA wszystko to za przyczyną Tatsuhiko Shibusawy, który tłumacząc dzieła europejskiej awangardy, przetłumaczył artykuł oraz zamieścił zdjęcia prac Hansa Bellmera, co zwróciło uwagę Simona.

Prezentowana wystawa to oryginalne lalki japońskiego artysty i jego uczniów, twórców lalkarskich z założonej w 1978 roku Ecol de Simon przez Yotsuyę.

Jak czytamy w biuletynie wprowadzającym do wystawy: "Niezwykłość dzieła Yotsuyi polega na niepowtarzalnej atmosferze, która wypływa z ręcznie kreowanych lalek, stając się inspiracją dla innych artystów, pisarzy, jak również przedmiotem pożądania kolekcjonerów z całego świata. Jeżeli nawet uznamy, że mamy do czynienia z lalkami tylko jako pewnego rodzaju przedmiotami, to i tak nie wyzwolimy ich z piętna seksualności, dojrzałości czy perwersyjności."Obrazy Kishina Shinoyamy / Fot. Piotr A. Jeleń

Ekspozycję Simona uświetniają fotografie dwójki znakomitych fotografików, Eikoh Hosoe i Kishina
Shinoyamy. Pierwszy z nich, Eikoh Hosoe wspólnie z Simonem zrealizował cykl fotograficzny "The Prelude of Yotsuya Simon", którego tematyką jest ciało ludzkie przedstawione w świetle japońskiej stolicy i jej mieszkańców. Hosoe jest także autorem projektów "Barakei" i "Kamaitachi" obrazujących japońskie legendy.

Kishin Shinoyama to twórca aktów, w których przedstawia swoją wizję ciała, upodobniającego się do rzeźb. Jest też Shinoyama autorem cyklu "Tokyo Nud", w którym kadry aparatu fotograficznego przedstawiają surrealistyczny świat w sztucznym świetle, pełen lalkowatych postaci.

Yoshiyuki Yanagawa - bez tytułu / Fot. Piotr A. JeleńHonorowy patronat nad wystawami objęła ambasada Japonii w Polsce i marszałek województwa śląskiego. Współorganizatorem jest Ars Cameralis Silesiae Superioris z Katowic przy współudziale CSW Kronika w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Ecole de Simon w Tokio, Kamada Soy Sauce Inc., Muzeum Sztuki w Oita i Muzeum Sztuki Współczesnej w Sapporo.

Projekt dofinansowano ze środków miast Bytomia i Katowic. Wystawę na Śląsku można oglądać do 31 października.

CSW Kronika Bytom, Rynek 26 oraz Muzeum Górnośląskie w Katowicach ul. W. Korfantego 3

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Katarzyna Szczykno
  • Katarzyna Szczykno
  • 31.10.2010 19:48

Czy można będzie jeszcze gdzieś na Ślasku obejrzeć tę wystawę ? PRZEGAPIŁAM !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze Japonia pozostaje od dawna w mojej sferze zainteresowań. Architektura sztuka ninja. Jak to u Ciebie bywa bardzo ciekawe. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.