Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twórczość Simona Yotsuyi eksponowana na Ślasku

Redakcja
Satomi Hirota - "Blue eyes"
Satomi Hirota - "Blue eyes" Piotr A. Jeleń
Od pierwszego października w Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" w Bytomiu gości wystawa "Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii."

Ekspozycja prezentowana w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" jest równolegle wystawiana w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Simon Yotsuya, japoński artysta swoją twórczość lalkarską bezpośrednio zaczerpnął od czołowego przedstawiciela surrealizmu Hansa Bellmera, urodzonego w 1902 roku w Katowicach. Simon przez wiele lat związany był jako aktor z awangardowym "Jakyo Gekijo - Situation Theatre".

A wszystko to za przyczyną Tatsuhiko Shibusawy, który tłumacząc dzieła europejskiej awangardy, przetłumaczył artykuł oraz zamieścił zdjęcia prac Hansa Bellmera, co zwróciło uwagę Simona.

Prezentowana wystawa to oryginalne lalki japońskiego artysty i jego uczniów, twórców lalkarskich z założonej w 1978 roku Ecol de Simon przez Yotsuyę.

Jak czytamy w biuletynie wprowadzającym do wystawy: "Niezwykłość dzieła Yotsuyi polega na niepowtarzalnej atmosferze, która wypływa z ręcznie kreowanych lalek, stając się inspiracją dla innych artystów, pisarzy, jak również przedmiotem pożądania kolekcjonerów z całego świata. Jeżeli nawet uznamy, że mamy do czynienia z lalkami tylko jako pewnego rodzaju przedmiotami, to i tak nie wyzwolimy ich z piętna seksualności, dojrzałości czy perwersyjności."

Ekspozycję Simona uświetniają fotografie dwójki znakomitych fotografików, Eikoh Hosoe i Kishina
Shinoyamy. Pierwszy z nich, Eikoh Hosoe wspólnie z Simonem zrealizował cykl fotograficzny "The Prelude of Yotsuya Simon", którego tematyką jest ciało ludzkie przedstawione w świetle japońskiej stolicy i jej mieszkańców. Hosoe jest także autorem projektów "Barakei" i "Kamaitachi" obrazujących japońskie legendy.

Kishin Shinoyama to twórca aktów, w których przedstawia swoją wizję ciała, upodobniającego się do rzeźb. Jest też Shinoyama autorem cyklu "Tokyo Nud", w którym kadry aparatu fotograficznego przedstawiają surrealistyczny świat w sztucznym świetle, pełen lalkowatych postaci.

Honorowy patronat nad wystawami objęła ambasada Japonii w Polsce i marszałek województwa śląskiego. Współorganizatorem jest Ars Cameralis Silesiae Superioris z Katowic przy współudziale CSW Kronika w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Ecole de Simon w Tokio, Kamada Soy Sauce Inc., Muzeum Sztuki w Oita i Muzeum Sztuki Współczesnej w Sapporo.

Projekt dofinansowano ze środków miast Bytomia i Katowic. Wystawę na Śląsku można oglądać do 31 października.

CSW Kronika Bytom, Rynek 26 oraz Muzeum Górnośląskie w Katowicach ul. W. Korfantego 3

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto