Facebook Google+ Twitter

Tworzenie alternatyw wobec korporacyjnej globalizacji!

14 sierpnia na uniwersytecie w Freiburgu zakończył się "letni Uniwersytet Attac" z udziałem ponad 1300 przedstawicieli z 38 krajów. Polskę reprezentowała grupa złożona z 6 osób.

Debata poświęcona wpływowi rynków finansowych na globalny kryzys finansowy z jego gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami. / Fot. Marek SzolcOd 9-14 sierpnia na Uniwersytecie w Freiburgu były prowadzone dziesiątki seminarium oraz debat, poświęconych kwestii negatywnego wpływu korporacyjnej globalizacji na system ekonomiczny i społeczny UE. Podobne tendencje dało się też zauważyć w innych państwach świata.

Największe zainteresowanie wzbudzały debaty poświęcone kwestii wpływu rynków finansowych na powstanie globalnego kryzysu finansowego.

Debata ta była prowadzona przez profesora ekonomii - Dominic Philon z Uniwersytetu w Paryżu, Maricę Frangakis - ekonomistkę z (Euromemorandum Group) z Grecji oraz Pedro Paez - szefa prezydenckiej Komisji Ekwadoru na rzecz tworzenia nowej architektury finansowej oraz reformy monetarnej. Pedro Paez jest również członkiem Komisjii Stiglitza na temat globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego).

Prelegenci nie mieli żadnych wątpliwości, że stan zadłużenia takich krajów jak: Grecja, Portugalia czy Włochy są efektem działania spekulantów finansowych.
Aby to zmienić, musimy znaleźć inne sposoby wyjścia z tego kryzysu finansowego aniżeli te, które proponuje nam ten system, gdyż propozycje tego systemu oznaczają szukanie oszczędności w kieszeniach zwykłych ludzi.
Powinniśmy się domagać: wprowadzenia opodatkowania spekulacji finansowych - zwanych też "Podatkiem Tobina", zakazu prowadzenia krótkiej sprzedaży oraz stosowania swapów kredytowych - takich jak "CDS", zmiany polityki Europejskiego Banku Centralnego, anulowania sztucznego zadłużenia, sprawdzania stanu zadłużenia przez niezależną instytucję społeczeństwa obywatelskiego. Również niezwykle istotne jest wprowadzenie w całej UE jednolitego systemu podatkowego, gdyż obecny konkurencyjny system podatkowy jest korzystny dla globalnych korporacji, a nie państw czy zwykłych podatników.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

drobne braki typu literówkowego widzę i nie rozwijasz skrótów stad 4.
...
ad meritum:
wcale nie jest powiedziane że jednolity system podatkowy byłby korzystny dla zwykłych podatników
no i któż miałby doradzać UE w kwestiach finansowych jeśli nie ci którzy maja doświadczenie w tych sprawach?
przecie nie hydraulicy...
pzdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.