Facebook Google+ Twitter

Tworzenie "spisu Romów" potępione przez Parlament Europejski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-10 21:44

Parlament Europejski wydał rezolucję potępiającą metody stosowane podczas rozpoczętego we Włoszech spisu mieszkańców obozów romskich. Szczególne zastrzeżenia eurodeputowanych wywołuje fakt pobierania odcisków palców od nieletnich.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego wywołała oburzenie rządu Silvio Berlusconiego. Zdaniem szefa włoskiej dyplomacji, Franco Frattiniego, dokument ma charakter czysto polityczny. Podkreślił, że rezolucja została zaproponowana przez socjalistów i jest jawnie wymierzona w rząd Berlusconiego. Minister spraw zagranicznych stwierdził, że członkowie Europarlamentu wykazali brak podstawowej wiedzy o tym, co dzieje się we Włoszech i co w dodatku jest całkowicie zgodne z regułami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Antyrządową wymowę rezolucji parlamentu w Strasburgu podkreślił też pomysłodawca spisu Romów, minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni. Jak podkreślił, celem inicjatywy była poprawa warunków życia mieszkańców romskich obozów. Minister do spraw europejskich Andrea Ronchi powiedział z kolei, że Europarlament zapisał jedną z najciemniejszych kart w historii Unii.

Zadowolenie ze stanowiska deputowanych w Strasburgu wyraziła natomiast centrolewicowa opozycja. Jej zdaniem rząd Berlusconiego powinien jak najszybciej podporządkować się rezolucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.