Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4407 miejsce

Ty kalwinie! Ty lutrze! Ty Żydzie!

Od swego zarania Kościół musiał stawiać czoła atakom nikczemników różnej maści: z zewnątrz atakowali wyznawcy fałszywych religii, komuniści, masoni, a odszczepieńcy i schizmatycy próbowali podważyć jego zdrową doktrynę, działając od środka.

Owieczki mogły dać się zwieść – trzeba było działać, żeby zapobiec nieszczęściu.
W dokonaniu jedynie słusznego wyboru miało wiernym dopomóc nazywanie bezbożników „po imieniu” - czas pokazał, że metoda jest bardzo skuteczna. Niektórzy złośliwcy mogą to dziś określić mianem „czarnego PR”.

Ambona była wtedy jedynym medium i z niej to Kościół rozpowszechniał wiedzę nie tylko o Bogu i cnotach chrześcijańskich, ale też i o swoich wrogach. To właśnie anonimowi, prowincjonalni kaznodzieje mieli największe zasługi w kreowaniu i upowszechnianiu wizerunku heretyka i odstępcy.

Z ambony, rzadko oglądające „lutra” czy „kalwina” na oczy ultrakatolickie Mazowsze, dowiadywało się o wyglądzie i zachowaniu odstępców od jedynej prawdziwej wiary. Opowieści i broszurki, przekazując historie o okropieństwach, jakie popełniają odszczepieńcy, uzupełniały ten horror - tak kaznodzieje, jak i autorzy pamfletów czy kronik, prześcigali się w przedstawianiu heretyków w jak najgorszym świetle. Właściwie nie było takiego występku, takiego grzechu, jakiego by nie przypisano kacerzom, bo takiej nazwy używało w stosunku do tych nędzników święte grono.

Chlebem powszednim odstępców były czyny, którymi uczciwy człek nigdy by się nie splamił; oprócz konszachtów z siłami nieczystymi knuli oni nieustannie przeciwko prawdziwej wierze i nie ustawali w wysiłkach, żeby dokuczyć jej wyznawcom.

W tym celu znieważali święte symbole, głównie hostię i krzyż, w wolnych zaś chwilach grzeszyli obżarstwem i nurzali się w sprośnościach. S. Bylina po analizie ówczesnej literatury tak charakteryzuje heretyka (kacerza): „Jest obłudnikiem, kłamcą i hipokrytą, który udaje budującą pobożność. Przeniknięty na wskroś nienawiścią, złością i żądzą gwałtu pragnie w imię uzurpowanego „prawa Bożego” mordować księży, palić świątynie i rabować mienie kościelne” (S.Bylina „Stereotyp heretyka w Polsce średniowiecznej”[w:] Tazbir J.,”Mity i stereotypy w dziejach Polski”, Warszawa 1991).

Postać odszczepieńca była tak odrażająca, charakter tak podły i krwiożerczy, że porządny człowiek czyli katolik, musiał takie kreatury omijać z daleka i pałać do nich nienawiścią. Był więc heretyk uosobieniem zła i grzechu, fałszywym prorokiem i posłem diabła. Z biegiem czasu określenia typu „heretyk”, „kalwin”, „luter” albo „ husyta” były stosowane wymiennie i zaczęły funkcjonować w potocznym języku jako obelgi. Sam wydźwięk słowa „odszczepieniec” jest bardzo wymowny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

mikołajek
  • mikołajek
  • 26.03.2012 19:41

Jak rozhula się nam na dobre nowa podstawa programowa dla szkół w przedmiocie HISTORIA to tak się nam pokolenie następców wyedukuje w tym zakresie że debata na tematy poruszone w komentowanym tu artykule jak i jemu pokrewnych zejdzie do podziemia internetowego.
W ławkach szkolnych zasiadać bowiem będzie ludzki materiał na sprawnych i wydajnych "brukselczyków" i nie będzie czasu na uczenie się pierdoł.
Do tego czasu bowiem pan premier Donald Tusk będzie chlubnie reprezentował nowy ład brukselski w Parlamencie Europy. Trzeba nam nadążać za współczesną myślą a Donald Tusk niech nam będzie przewodnikiem ku.......?
Mk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne autorka artykułu nie wie kto na początku XVII rozpętał w Polsce dysputę o mordach rytualnych.
Był nim niejaki Jaakow ben Juda Lejb Frank hebr. עקב פרנק bardziej znany pod nazwiskiem Jakub Frank - Żyd.
Posądził on Żydów talmudystów , że ci potrzebują „ niewinnej, dziecięcej krwi” na osławioną macę.
Sprawa znalazła swój finał w Sądzie Biskupim w Kamieńcu Podolskim.
Biskupi choć skazali winnych na wychłostanie, to nie orzekli o popełnieniu przez Żydów talmudystów mordów rytualnych.

Sam Frank chcąc się przypodobać Kościołowi Katolickiemu założył w tym czasie sektę żydowską zwaną frankistami .
Późniejsze losy Jakuba Franka można obejrzeć w filmie „Dass”- 2012. Związał się on z masoneria na dworze cesarskim w Wiedniu.

Wielu historyków m.in. Paul Johnson w „Historii Żydów” czy Feliks Koneczny w „ Cywilizacji Żydowskiej” podkreślają dużą rolę jaką spełnił Jakub Franka w procesie emancypacji europejskich Żydów.

Niestety wspomniany przez autorkę artykuły historyk Janusz Tazbir nic nie wie lub nie chce wiedzieć na temat Jakuba Franka ( miałem okazje osobiście się o tym przekonać) . Świadomość istnienia Jakuba Franka w Polskiej historii zaburzyła by lansowaną przez niego spiskową teorię dziejów

Komentarz został ukrytyrozwiń
6909
  • 6909
  • 26.03.2012 17:06

@ BARBARA Romer Kukulska, moze w Szwajcarii nie jest pejoratywne, ale w Polsce ciagle tak.
Szczegolnie "ty zydzie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie jest pejoratywny. przepraszam, literowka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic takiego się już nigdy ie powtórzy. Nie ma najmiejszej obawy by takie czasy wróciły. Właściwie, jak się zastanowić. to ani Ty kalwinie, ani Ty husycie, Żydzie, lutrze, nie jest w dzisiejszych czasach perojatywne. Wszyscy wymienieni byli intelektualistami. Świat się zmienił, a cywilizacja i kultura uległa przekształceniom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wanda
  • Wanda
  • 26.03.2012 10:51

Prawda jest jedna a pani Dorota Kleinknecht napisała to bez podtekstów i nadzwyczaj taktownie .
Doskonale wiemy ,że wojny KRZYŻOWCÓW Z NIEWIERNYM były inspirowane prze kościół a często zwykłych, pospolitych zbrodniarzy .Warto przypomnieć ,że :probostw , biskupstwa dostawali od Papieża ci co sobie te stanowiska po prostu kupili !
Wpierw poprzez mordy zawłaszczali majątki innych ludzi (również katolików ) ale przede wszystkim innowierców , a później z ' DARAMI " udawali się do STOLICY APOSTOLSKIEJ .Tam dary przyjmowali i nadawali ty :KATOLIKOM" nowe ziemie -oczywiście zagrabione innowiercom .Można było zrobić tak jak zrobił to Konrad mazowiecki .
{ Konrad mazowiecki, nie widząc większych sukcesów na drodze pokojowej, rozpoczął starania o trwały podbój ziem pruskich za pomocą działań wojennych. Już w 1217 i 1218 r. książę mazowiecki uzyskał od papiestwa bulle przyznające wyprawie na pogańskich Prusów status krucjaty.}
W ten właśnie sposób kościół rzymskokatolicki poprzez ;zbrodnie , złodziejstwo , pospolite barbarzyństwo - uzyskał ogromne wpływy , władze i majątek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To rys historyczny. Z jakiej okazji autorka go przypomina ?
Jaki przekaz niesie artykuł ? i w związku z czym został napisany?
Ot. tak .? ku pamięci średniowiecznych wydarzeń?
Tak pytam, gdyż bardziej pasowałby do działu historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

IV w. - Początek okresu mordowania pogan i plądrowania ich świątyń przez chrześcijan podjudzanych przez biskupów, opatów i mnichów. W 347 r. Ojciec Kościoła Firmicus Maternus zachęca władców: "Niechaj ogień mennicy albo płomień pieca hutniczego roztopi posągi owych bożków, obróćcie wszystkie dary wotywne na swój pożytek i przejmijcie je na własność. Po zniszczeniu świątyń zostaniecie przez Boga wywyższeni".

638 r. - Szósty sobór w Toledo nakazuje przymusowe ochrzczenie wszystkich Żydów zamieszkałych w Hiszpanii.
694 r. - Siedemnasty sobór toledański uznaje wszystkich Żydów za niewolników. Ich kapitały ulegają konfiskacie, zostają im też odebrane dzieci od siódmego roku życia wzwyż.

1015 r. - Wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych, aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny. Dotąd duchowni mieli żony i dzieci.


1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy Kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi.

1484 r. - Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice.


1493 r. - Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa. W praktyce kobiety i mężczyzn szczuto psami karmionymi ludzkim mięsem i ćwiartowanymi żywcem indiańskimi niemowlętami. Wbijano ciężarne kobiety na pale, przywiązywano ofiary do luf armatnich i puszczano je z dymem. Mordowano, gwałcono, ucinano ręce, nosy, wargi, piersi. Gdy katoliccy "misjonarze" zawitali do Meksyku, żyło tam około 11 milionów Indian, a po stu latach już tylko półtora miliona. Szacuje się, że w ciągu 150 lat zabito co najmniej 30 milionów Indian.
1980 r. - Beatyfikacja jezuity José de Anchieta, który twierdził: "Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje". Podczas beatyfikacji masowego mordercy Indian, papież Jan Paweł II nazwał go apostołem Brazylii, wzorem dla całej generacji misjonarzy i siebie samego. Nie pierwszy to przypadek wyniesienia zbrodniarza na ołtarze.

992 r. - Papież Jan Paweł II ogłasza, że potępianie Galileusza za głoszenie heliocentrycznego poglądu, iż Ziemia krąży wokół Słońca (a nie na odwrót), było błędem. Rehabilitacja Galileusza trwała 359 lat.


2000 r. - 13 marca Kościół przyznaje, że w ciągu wieków popełnił wiele grzechów w dziedzinie praw człowieka i wolności religijnej. O przebaczenie proszeni są m.in. Żydzi, kobiety i ludy tubylcze. Za przebaczeniem nie idą żadne czyny, które mogłyby naprawić lub upamiętnić wyrządzone krzywdy, ale za to wizerunek Kościoła poprawia się w oczach wiernych.

To są fakty, a z faktami się dyskusji nie prowadzi. przez te ponad 2 tys. lat nazbierało się tego wiele i najczęściej nikt z osób wierzących nic na ten temat nie wie. Jest tego tak dużo, zdecydowanie za dużo na jeden komentarz. Jędrek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jankowal
  • jankowal
  • 26.03.2012 05:52

I w ten sposób kto odskoczył od Rzymu obecnie nie musi płacić Konkordatu,ludziom żyje się lepiej.W krajach wolnych od Watykanu można myśleć samodzielnie.
Polska była wolnym krajem przed 966 rokiem.Po 966 roku systematycznie zmieniono świadomość Polskiego obywatela.Panowie w czarnych strojach zadbali skutecznie o rozwój religijny swoich owieczek.Kompleksy,cierpienie,tylko trochę radości i jeszcze raz cierpienie z powodu opowieści o zbawieniu przez śmierć dobrowolną człowieka i zarazem Boga.Oczywiście Ziemia płaska,dogmaty,nie omylność papieży i kondycja psychiczna ludzi,którzy zazwyczaj narzekają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek
  • jacek
  • 25.03.2012 22:28

Autorka widac zapisala sie do kacerzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.