Facebook Google+ Twitter

"Ty szmato won!". Wyzwiska to już standard w naszym życiu społecznym?

Takim okrzykiem podczas wczorajszych obchodów rocznicowych Poznańskiego Czerwca '56, na placu Mickiewicza w Poznaniu przywitali uczestnicy uroczystości w koszulkach Gazety Polskiej Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania składała kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia 1956 r.

Na placu poza przedstawicielami władz, byli harcerze, dzieci z rodzicami, poznaniacy, dla których to święto jest ważnym dniem. Hasła na transparentach moherowych bojówek na nikim już wrażenia nie robią, bo nauczyliśmy się je omijać. Niekiedy kątem oka widzimy wciąż te same przewijające się hasła, w których prym wiodą "zdrada", "hańba", "mordercy", "śmierć", "złodzieje". Nawet słowo "Ojczyzna", wplatane bez przerwy w ten szereg, zaczyna człowieka podświadomie irytować.

"Ty szmato won!". Czy to już norma, że na uroczystościach państwowych wznosi się tego typu okrzyki? Postanowiłem zapytać dlaczego. Oto odpowiedzi, które uzyskałem.Cóż można dodać? Nikt nie reaguje, wszyscy siedzą cicho jak na wiecu faszystów w Niemczech przed dojściem Hitlera do władzy, chowają głowę w piasek, każdy udaje, że nic nie słyszał. Policja nie reaguje, ludzi to wyraźnie nie obchodzi.

Ale jak widać można tych ludzi zawstydzić, można speszyć, można popsuć im szyki zadając proste pytanie: "czy to tak ładnie proszę pana? Tu są dzieci? Mógłby Pan pohamować swój język?". Razem z kamerą działa to jak blaszany bębenek Oskara, który postanawia grać w rytm faszystowskiego marszu i nagle wszystkim zaczynają się plątać kroki.

Nie bądźmy obojętni wobec agresji słownej, obrzydliwego chamstwa i prymitywnego zachowania w przestrzeni publicznej. To od nas zależy w jakim otoczeniu żyjemy, jakie zachowania uznajemy za normalne, a jakie nie.

Paweł Janus
Poznań

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@ Beata Rudnicka

Beato, pytanie kogokolwiek, dlaczego "puścił bąka" nie dyskryminuje i nie stygmatyzuje... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan z filmiku to pospolity cham i prostak, a pani przyjęła metody Maciarewicza, z uśmiechem na ustach wbiłaby nóż w plecy. To są cechy charakterystyczne dla pewnego ugrupowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje komentarzy "koźmiński", "Bąk", "Wolski", "Wieczorek" (tak, pani Magdo) i in. ...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@marcin Pietrzyk ;) Mam materiał co się działo jak powiedziałem, że jestem z Ruchu Palikota :D Coś mniej więcej jakbym powiedział, że jestem z TVN.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze ze Pan nie powiedział że jest z TVNu :DD

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom"... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pan mnie nie będzie przesłuchiwał!" - dla tych bidnych ludzi proste zadanie pytania jest od razu przesłuchaniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak tylko postępują zwolennicy PiS -u .Media Sakiewicza przepełnione są nienawiścią .
Krzyczą tak pod kościołem ,na ulicach w aulach .
Na szyjach mają medaliki , krzyżyki . T

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.