Facebook Google+ Twitter

Ty też mógłbyś zostać ministrem finansów

Tak mogę skonstatować przekaz byłego ministra Jarosława Gowina na Twitterze, który napisał: "Skoro min.fin. zostaje nieznany i niedoświadczony człowiek, znaleziony w ostatniej chwili, tzn. że finanse publiczne muszą być w stanie ruiny".

 / Fot. Marek ChorążewiczTylko na wesoło można podchodzić do ostatniej zmiany w rządzie, bo tyle ich było na przestrzeni kilkunastu lat i z każdej po pewnym czasie nie byliśmy zadowoleni. Tak będzie i tym razem.

Od wielu lat karmiono nas takim oto przekazem, że jednym z najważniejszych ministrów w rządzie jest minister finansów. Zresztą wśród samych ministrów jest to podkreślane wciąż, przy każdej okazji, a taka hierarchia usankcjonowana jest połączeniem funkcji wicepremiera i ministra finansów.

Tymczasem, gdy przejrzymy gąszcz nazwisk, kto piastował to stanowisko w ostatnie latach w Polsce, to okazuje się, że były to same tęgie głowy. A przy każdym wyborze nowego ministra mówiono, jak w każdym nowym MLM-ie: teraz to jest właściwy wybór! Po prostu strzał w dziesiątkę! Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że MLM (multi level marketing) jest to taka forma zarabiania pieniędzy, gdzie najważniejszą czynnością i pracą do zrobienia jest zapisanie się do nowo powstałej grupy/organizacji i znalezienie do współpracy kilku ludzi, którzy też to samo uczynią. Taki swoisty łańcuszek ludzi powiązanych ze sobą wspólną szlachetną ideą: zarządzaniem i zarabianiem pieniędzy. Wszyscy chcą dobrze, a wychodzi najlepiej... zarządzającym.

Jeśli chodzi o byłych ministrów finansów, gdy pełnili tę funkcję, wszystko dla nich było jasne i proste. Najwięcej jednak mają do powiedzenia już później, gdy ministrami być przestali, wszak doświadczenia nabrali… Przoduje w tym Leszek Balcerowicz, jeden z twórców obecnej rzeczywistości, który dziś nas ostrzega a to przed majstrowaniem przy OFE, przed dramatycznym narastaniem polskiego zadłużenia, wydłużaniem urlopów macierzyńskich oraz tysiącem innych zjawisk, których nie warto nawet wymieniać, bo w zasadzie wszystko według niego jest złe. Domyślać się należy, że gdyby on teraz został ministrem finansów, to dopiero by było...

Z kolei, ustępującemu ministrowi parę miliardów uciekło w rachunkach i włos z głowy mu za to nie spadł, wszak ekonomia przecież, to nie jakieś tam nauki ścisłe, gdzie wszystko da się policzyć. Tu trzeba stale kombinować...

Końcowe uzasadnienie mojej tezy tytułowej

W związku z przytoczoną informacją Jarosława Gowina z Twittera, z której jasno wynika, że nawet człowiek widzący mechanizmy rządzenia od wewnątrz nie wie jaki jest stan finansów państwa, bo pisze w trybie przypuszczającym, że prawdopodobnie jest źle - postawiłem śmiało tezę, że i Ty, Szanowny Czytelniku, mógłbyś śmiało pełnić taką funkcję.
Na dodatek, nowy minister nic nie może (nie musi) grzebać w układance finansowej w którą wchodzi, bo ona jest skonstruowana jak domino. Nie wolno ruszyć żadnego elementu, gdyż wszystko się zawali.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Panie Marku, ale ja to tak postrzegam. Praktycznie nikt tych 100 Euro nie dostał, zaraz oddał dług innemu...wszyscy długi pospłacali, a na koniec Rosjanin odebrał tę stówę. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Sławek pięknie opisał filozofię i sposób działania banków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich przykładów zadłużenia i dociekania gdzie podziały się pieniądze i kto je w danej chwili posiada, jest mnóstwo : podam taki przykład
Małe turystyczne miasteczko, puste i smętne bo dotknięte kryzysem, no i wszyscy
są pozadłużani. Totalna niemoc. Na szczęście do jednego z hoteli przyjeżdża
Ktoś, załóżmy że bogaty Rosjanin.
Prosi o pokój, idzie go obejrzeć daje z góry 100 Euro i mówi że to na rezerwację
tego pokoju ale się jeszcze zastanowi czy weźmie go w ogóle czy nie. Gdy bogaty
Rosjanin wyszedł hotelarz wcale się nie zastanawiając, chwyta banknot i
natychmiast leci uregulować należność u rzeźnika. Ten z kolei bierze banknot i leci zapłacić dług hodowcy świń, któremu zalega za towar. Ten łapie te 100 Euro i płaci dostawcy paszy. Ten z ulgą bierze pieniądze i z radością wręcza je prostytutce, z której usług korzystał z braku kasy, na kredyt. Ta z kolei mając wreszcie żywą gotówkę, poszła spłacić dług hotelarzowi za wynajmowanie na kredyt pokoiku.
I kiedy hotelarz z niekłamaną radością oglądał ów banknot wszedł bogaty Rosjanin
i rzekł że jednak znalazł lepszy pokoik w innym hotelu i odbiera swe 100 Euro z
powrotem. Zarobku nie ma ale za to wszystkie długi uregulowane ;) I to jest ciekawe...Serdecznie pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"I tak to jest" - jak mówi Zenon Laskowik w skeczu 'Pacjent w szpitalu'.
Po prostu rewelka z filmową wisienką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filmik video - strzał w dziesiątkę! Smutna prawda jest taka, że świat zachodni znowu stoi na głowie, czego wynikiem jest oczywiście napływ nadmiernych ilości krwi do głowy i jeśli go ktoś z tej pozycji nie wytrąci, to... A ja już nawet przewiduję kto i jak...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry, jak zwykle zresztą tekst Marku. Zmiany w resorcie finansów, to nie jedyne, które rodzą uśmiech na twarzy. Może zamiast tragizować o stanie naszego państwa, rząd najwyraźniej pragnie nas rozśmieszyć ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio słyszałem wywiad z naszym przyszłym finansowym sternikiem chyba w radiowej Jedynce. Jego odpowiedzi na konkretne pytania o zmiany w resorcie, zamiary wobec polityki podatkowej i tak dalej można mniej więcej podsumować tak: "Yyy... eee... nie wiem... nooo... zobaczymy, wie pan... nie wiem, co na to Donald... rozumie pan...".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące i przerażające zarazem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dawnych czasach krążył taki dowcip, w którym pytano rozmówcę: czym się różnił Nikodem Dyzma od Lecha Wałęsy? No i oczywiście po próbach odpowiedzi zadający pytanie odpowiadał z satysfakcją: Dyzma jednak premierostwa nie przyjął!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku, to jest dobre dopełnienie mojego przekazu. Zwłaszcza ta scena końcowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.