Facebook Google+ Twitter

Ty też mógłbyś zostać ministrem finansów

Tak mogę skonstatować przekaz byłego ministra Jarosława Gowina na Twitterze, który napisał: "Skoro min.fin. zostaje nieznany i niedoświadczony człowiek, znaleziony w ostatniej chwili, tzn. że finanse publiczne muszą być w stanie ruiny".

 / Fot. Marek ChorążewiczTylko na wesoło można podchodzić do ostatniej zmiany w rządzie, bo tyle ich było na przestrzeni kilkunastu lat i z każdej po pewnym czasie nie byliśmy zadowoleni. Tak będzie i tym razem.

Od wielu lat karmiono nas takim oto przekazem, że jednym z najważniejszych ministrów w rządzie jest minister finansów. Zresztą wśród samych ministrów jest to podkreślane wciąż, przy każdej okazji, a taka hierarchia usankcjonowana jest połączeniem funkcji wicepremiera i ministra finansów.

Tymczasem, gdy przejrzymy gąszcz nazwisk, kto piastował to stanowisko w ostatnie latach w Polsce, to okazuje się, że były to same tęgie głowy. A przy każdym wyborze nowego ministra mówiono, jak w każdym nowym MLM-ie: teraz to jest właściwy wybór! Po prostu strzał w dziesiątkę! Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że MLM (multi level marketing) jest to taka forma zarabiania pieniędzy, gdzie najważniejszą czynnością i pracą do zrobienia jest zapisanie się do nowo powstałej grupy/organizacji i znalezienie do współpracy kilku ludzi, którzy też to samo uczynią. Taki swoisty łańcuszek ludzi powiązanych ze sobą wspólną szlachetną ideą: zarządzaniem i zarabianiem pieniędzy. Wszyscy chcą dobrze, a wychodzi najlepiej... zarządzającym.

Jeśli chodzi o byłych ministrów finansów, gdy pełnili tę funkcję, wszystko dla nich było jasne i proste. Najwięcej jednak mają do powiedzenia już później, gdy ministrami być przestali, wszak doświadczenia nabrali… Przoduje w tym Leszek Balcerowicz, jeden z twórców obecnej rzeczywistości, który dziś nas ostrzega a to przed majstrowaniem przy OFE, przed dramatycznym narastaniem polskiego zadłużenia, wydłużaniem urlopów macierzyńskich oraz tysiącem innych zjawisk, których nie warto nawet wymieniać, bo w zasadzie wszystko według niego jest złe. Domyślać się należy, że gdyby on teraz został ministrem finansów, to dopiero by było...

Z kolei, ustępującemu ministrowi parę miliardów uciekło w rachunkach i włos z głowy mu za to nie spadł, wszak ekonomia przecież, to nie jakieś tam nauki ścisłe, gdzie wszystko da się policzyć. Tu trzeba stale kombinować...

Końcowe uzasadnienie mojej tezy tytułowej

W związku z przytoczoną informacją Jarosława Gowina z Twittera, z której jasno wynika, że nawet człowiek widzący mechanizmy rządzenia od wewnątrz nie wie jaki jest stan finansów państwa, bo pisze w trybie przypuszczającym, że prawdopodobnie jest źle - postawiłem śmiało tezę, że i Ty, Szanowny Czytelniku, mógłbyś śmiało pełnić taką funkcję.
Na dodatek, nowy minister nic nie może (nie musi) grzebać w układance finansowej w którą wchodzi, bo ona jest skonstruowana jak domino. Nie wolno ruszyć żadnego elementu, gdyż wszystko się zawali.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Panie Marku, ale ja to tak postrzegam. Praktycznie nikt tych 100 Euro nie dostał, zaraz oddał dług innemu...wszyscy długi pospłacali, a na koniec Rosjanin odebrał tę stówę. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Sławek pięknie opisał filozofię i sposób działania banków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich przykładów zadłużenia i dociekania gdzie podziały się pieniądze i kto je w danej chwili posiada, jest mnóstwo : podam taki przykład
Małe turystyczne miasteczko, puste i smętne bo dotknięte kryzysem, no i wszyscy
są pozadłużani. Totalna niemoc. Na szczęście do jednego z hoteli przyjeżdża
Ktoś, załóżmy że bogaty Rosjanin.
Prosi o pokój, idzie go obejrzeć daje z góry 100 Euro i mówi że to na rezerwację
tego pokoju ale się jeszcze zastanowi czy weźmie go w ogóle czy nie. Gdy bogaty
Rosjanin wyszedł hotelarz wcale się nie zastanawiając, chwyta banknot i
natychmiast leci uregulować należność u rzeźnika. Ten z kolei bierze banknot i leci zapłacić dług hodowcy świń, któremu zalega za towar. Ten łapie te 100 Euro i płaci dostawcy paszy. Ten z ulgą bierze pieniądze i z radością wręcza je prostytutce, z której usług korzystał z braku kasy, na kredyt. Ta z kolei mając wreszcie żywą gotówkę, poszła spłacić dług hotelarzowi za wynajmowanie na kredyt pokoiku.
I kiedy hotelarz z niekłamaną radością oglądał ów banknot wszedł bogaty Rosjanin
i rzekł że jednak znalazł lepszy pokoik w innym hotelu i odbiera swe 100 Euro z
powrotem. Zarobku nie ma ale za to wszystkie długi uregulowane ;) I to jest ciekawe...Serdecznie pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"I tak to jest" - jak mówi Zenon Laskowik w skeczu 'Pacjent w szpitalu'.
Po prostu rewelka z filmową wisienką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filmik video - strzał w dziesiątkę! Smutna prawda jest taka, że świat zachodni znowu stoi na głowie, czego wynikiem jest oczywiście napływ nadmiernych ilości krwi do głowy i jeśli go ktoś z tej pozycji nie wytrąci, to... A ja już nawet przewiduję kto i jak...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry, jak zwykle zresztą tekst Marku. Zmiany w resorcie finansów, to nie jedyne, które rodzą uśmiech na twarzy. Może zamiast tragizować o stanie naszego państwa, rząd najwyraźniej pragnie nas rozśmieszyć ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio słyszałem wywiad z naszym przyszłym finansowym sternikiem chyba w radiowej Jedynce. Jego odpowiedzi na konkretne pytania o zmiany w resorcie, zamiary wobec polityki podatkowej i tak dalej można mniej więcej podsumować tak: "Yyy... eee... nie wiem... nooo... zobaczymy, wie pan... nie wiem, co na to Donald... rozumie pan...".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące i przerażające zarazem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dawnych czasach krążył taki dowcip, w którym pytano rozmówcę: czym się różnił Nikodem Dyzma od Lecha Wałęsy? No i oczywiście po próbach odpowiedzi zadający pytanie odpowiadał z satysfakcją: Dyzma jednak premierostwa nie przyjął!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku, to jest dobre dopełnienie mojego przekazu. Zwłaszcza ta scena końcowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.