Facebook Google+ Twitter

Tybet cieszy się, że Chiny nie wykluczają dialogu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-15 08:45

Tybetański parlament na wychodźstwie z zadowoleniem przyjął oficjalne oświadczenie premiera Chin, w którym napisał, że drzwi do dialogu chińsko-tybetańskiego pozostają otwarte. Jednocześnie parlament podkreślił, że punktem wyjścia do rozmów powinno być tybetańskie Memorandum przedstawione Pekinowi jesienią ubiegłego roku, dotyczące przyznania Tybetowi rzeczywistej autonomii.

W oświadczeniu podpisanym przez prof. Samdonga Rimpoche, szefa tybetańskich władz na wychodźstwie, podkreślono, iż XIV Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków nie opowiada się za oddzieleniem Tybetu od Chin, ale pragnie dla swojej ojczyzny rzeczywistej autonomii. Oskarżenia o podsycanie przez niego separatyzmu tybetańskiego formułowane w Pekinie są, według oświadczenia, nieprawdziwe.

Wyjaśniając znaczenie jesiennego Memorandum, tybetański wiceminister do spraw informacji Tubten Samphel podkreślił, iż Tybetańczycy zdecydowali się na daleko idący kompromis i dalej już nie mogą ustąpić w swych oczekiwaniach. Polityk dodał, że w obecnej sytuacji odpowiedzialność za wznowienie dialogu spoczywa na barkach rządu chińskiego.

Do tej pory odbyło się siedem rund negocjacji pomiędzy wysłannikami XIV Dalajlamy oraz przedstawicielami władz chińskich. Nie przyniosły one realnych rezultatów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Więcej informacji na temat Tybetu można znaleźć na stronie www.ratujTybet.org serdecznie polecam
i zapraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.