Facebook Google+ Twitter

Tybet: Dalajlama broni Obamy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-09 07:32

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama stanął w obronie Baracka Obamy przed oskarżeniami, że poświęca Tybet w imię lepszych stosunków z Pekinem. W wywiadzie dla telewizji CNN Dalajlama powiedział, że sam zgodził się na przesunięcie spotkania z prezydentem USA.

Dalajlama przyznał, że jego współpracownicy dwukrotnie wysyłali do Białego Domu prośby, by Barack Obama spotkał się z przywódcą Tybetańczyków. „Początkowo podjęli wysiłki w tej sprawie, ale powiedziałem im, żeby tego nie robili".

Dalajlama nie jest rozczarowany faktem, że po raz pierwszy od 18 lat przy okazji wizyty w Waszyngtonie nie spotyka się z prezydentem USA. „Obama rozmawiał ze mną telefonicznie jeszcze przed wyborami i od tego czasu jesteśmy w kontakcie. On jest nie tylko sympatyzuje z nami ale naprawdę chce coś konkretnego załatwić".

Dalajlama dał do zrozumienia, że podziela opinię Baracka Obamy, iż w obecnej sytuacji lepszą strategią w walce o prawa Tybetaczyków jest poprawa stosunków z Chinami, zamiast konfrontacji i drażnienia Pekinu. „Tym razem uznaliśmy, że lepiej nie stawiać prezydenta Chin w kłopotliwej sytuacji. Uważam, że poważna dyskusja może przynieść lepsze rezultaty od pokazywania zdjęć ze spotkania".

Dalajlama poinformował, że spotka się z Barackiem Obamą pod koniec roku, czyli po rozmowach amerykańskiego prezydenta z przywódcą Chin, Hu Jintao.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.