Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11456 miejsce

Tybet w oku satelity. Jezioro Puma Yumco w okowach lodu

Kilkaset jezior pokrywa rozległą Wyżynę Tybetańską. Przy średniej wysokości plateau przekraczającej 4,500 metrów nad poziomem morza, tamtejsze jeziora należą do najwyżej położonych na świecie.

Wyżyna Tybetańska; w lewym dolnym rogu Jezioro Puma Yumco / Fot. NASA Earth Observatory image by Jesse Allen, using Landsat data from the U.S. Geological SurveyPuma Yumco w powiecie Lhozhag jest jednym z większych jezior w południowym Tybecie. Mała wioska Tuiwa wzdłuż wschodniego brzegu jeziora to podobno jedna z najwyżej umiejscowionych siedzib administracji na świecie; lokalizowana na wysokości 5,070 metrów. Gospodarka Tuiwa koncentruje się na hodowli zwierząt hodowlanych (owce i jaki), turystyce i tekstyliach. Chociaż w jeziorach występują ryby, uważane są za święte i większość Tybetańczyków ich nie spożywa.

Każdej zimy, wieśniacy przepędzają tysiące owiec przez zamarzniętą powierzchnię jeziora ku dwóm małym wysepkom, gdzie gleba jest bardziej urodzajna, a pasza lepsza o tej porze roku. Możesz kliknąć (→ link), aby zobaczyć zdjęcia owczej migracji, które wykonano w dniu 9 lutego 2017 r. Zaś kamera OLI (Operational Land Imager) zainstalowana na pokładzie satelity Landsat 8, uchwyciła prezentowany obraz skutego lodem jeziora w dniu 13 marca 2017 r.

Mimo że rytm życia w Tuiwie pozostał w większości niezmieniony przez długie dekady, naukowcy wykorzystali satelity aby wyśledzić subtelne zmiany nad Puma Yumco i innymi jeziorami na całym płaskowyżu. Jeden z zespołów stwierdził, że liczba jezior na Wyżynie Tybetańskiej zwiększyła się o 48 procent, a powierzchnia zbiorników wodnych wzrosła o 27 procent, między Puma Yumco, jezioro słodkowodne w pd-zach Chinach, w tybetańskiej części Himalajów, między Lhasą (ok. 50 km) a granicą z Bhutanem (ok. 50 km), na wys. 4936 m; pow. ok. 880 km2; bogate w ryby; wokół jeziora wysokogórskie łąki i pastwiska (wg Encyklopedia PWN). / Fot. NASA Earth Observatory image by Jesse Allen, using Landsat data from the U.S. Geological Surveylatami 1990 a 2015. Wielkość Puma Yumco spadła nieco pomiędzy latami 70. i 90., ale od tego czasu znów uległa powiększeniu, głównie ze względu na intensyfikację opadów.


źródło: NASA EARTH

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niesamowite obrazki z niebios na tybetanskie jezioro przypominajace ksztaltem wielkiego niedzwiedzia czy pantere sniezna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.