Facebook Google+ Twitter

Tybetańczycy i inauguracja olimpiady

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-08 19:03

Przedstawiciele diaspory tybetańskiej z Dharamsali w Indiach spędzili czas inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w świątyni Dalajlamy na wspólnym czuwaniu.

Dla uchodźców tybetańskich dzisiejszy dzień jest dniem pamięci o okupowanej przez Chiny ojczyźnie oraz czasem protestu przeciw łamaniu praw człowieka.

Setki Tybetańczyków spędziło moment inauguracji Olimpiady w kompletnej ciszy, z czarnymi przepaskami na ustach. Tenzin Czodon ze Stowarzyszenia Studentów na Rzecz Tybetu wyjaśnił, że czarne przepaski są symbolem braku wolności, także braku wolności wypowiedzi w Tybecie.

Podczas zgromadzenia w świątyni Dalajlamy przedstawiciele dwudziestu narodów wyrazili publicznie swoją solidarność z Tybetańczykami walczącymi o należne im prawa. Na ogrodzeniu przy drodze wiodącej na świątynny dziedziniec zawisł także plakat przygotowany przez Polaków. Pokazywał prowadzone w Polsce akcje solidarnościowe na rzecz Tybetu, a także informował, że przedstawiciele polskich władz nie uczestniczyli w inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Młodzi Tybetańczycy zapowiadają kontynuację protestów przeciw Olimpiadzie. Między innymi przez wszystkie dni Olimpiady od 8 do 9 wieczorem w tybetańskich domach zgaśnie światło.

Tybetańskie protesty odbyły się dzisiaj także w Delhi oraz na południu Indii, gdzie mieszka wielu Tybetańczyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.