Facebook Google+ Twitter

Tybetańscy mnisi w Sopocie będą sypać mandalę

Co to jest mandala? Skąd się wywodzi? Tego już niebawem będą mogli dowiedzieć się mieszkańcy Sopotu, którzy w dniach od 3 do 9 września wezmą udział w tajemniczym rytuale sypania mandali.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. wikipediaPojęcie mandala oznacza „centrum, i to co się wokół niego znajduje”. Wywodzi się ono z Tybetu z VIII w. i pełni bardzo ważną rolę w życiu Tybetańskich Mnichów. Pojawia się ona w przeróżnych rytuałach przyjmując bardzo różne formy np. rysunku czy rzeźby. Cały obrządek opiera się na skomplikowanej symbolice figur geometrycznych, barw i świętych sylab. Ma on ukazać trzydzieści siedem stopni drogi prowadzącej do przemiany destrukcyjnych uczuć w jedność mądrości i dobroci serca.

Kultura Tybetu, jest bardzo bogata i unikalna. Kraj, z którego wywodzą się mnisi zaproszeni do Sopotu, powstał na „dachu świata”, więc rozwijająca się tam cywilizacja nie była zagrożona tzw. „zachodnimi trendami”. Jednak wiek XX, okazał się dla mandali i całej tradycji z nią związanej bardzo zgubny. Wiele klasztorów zostało zniszczonych i aby ta wspaniała kultura nie upadła, nowe świątynie musiały być budowane za granicami państwa. Właśnie z takiego klasztoru (Gaden Jangtse) przyjadą do Sopotu mnisi.

Podczas spotkania z mieszkańcami, przybyli goście zaprezentują między innymi koncert modlitw i tańców klasztornych Czaim czy sypanie mandali. Mnisi przeprowadzą również wykłady, których tematem oprócz buddyzmu jako religii będzie buddyjskie spojrzenie na zagadnienia związane ze zdrowiem. Wraz z mnichami Sopot odwiedzi również lekarz, który przeprowadzi krótki kurs medycyny tybetańskiej. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat swojego przyszłego życia, będą mogły spotkać się z tybetańskimi nauczycielami, którzy dawać będą rady oparte na astrologii i tajemniczej wyroczni MO.

Wszystko rozpocznie się w środę o godzinie 10.00 przy sopockim Multikinie przy ul. Bohaterów Monte Cassino 63, a zakończy o godzinie 18.00 w środę na sopockim molo. Codziennie w tym samym miejscu w godzinach od 10.00 do 20.00 każdy będzie mógł doświadczyć ceremonii sypania mandali.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

byłem, a nawet jestem, i nie polecam Pani Lidio. nie wszystko złoto, co się świeci. tybetanscy mnisi wcale nie sa tacy buddyjsko-święci, jak o nich myślimy. w biurze emigracyjnym w Delhi, z jednym prawie się pobiłem o miejsce w kolejce. laską mi chciał kark przetrącić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno powróce w innym wcieleniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.09.2009 09:10

Czyli będziesz żyła wiecznie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim marzeniem jest przeżyć wycieczke do Tybetu... a później Chiny i Indie... no i mogę umrzeć.;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

raczej nie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.09.2009 22:15

taką ?

http://pinknotdead.blox.pl/2008/07/PUSSY-MANDALA.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super, we Wrocławiu sypali mandalę podczas Brave Festivalu. Niesamowity widok. Coś fascynującego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.