Facebook Google+ Twitter

Tybetańscy mnisi w Sopocie będą sypać mandalę

Co to jest mandala? Skąd się wywodzi? Tego już niebawem będą mogli dowiedzieć się mieszkańcy Sopotu, którzy w dniach od 3 do 9 września wezmą udział w tajemniczym rytuale sypania mandali.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. wikipediaPojęcie mandala oznacza „centrum, i to co się wokół niego znajduje”. Wywodzi się ono z Tybetu z VIII w. i pełni bardzo ważną rolę w życiu Tybetańskich Mnichów. Pojawia się ona w przeróżnych rytuałach przyjmując bardzo różne formy np. rysunku czy rzeźby. Cały obrządek opiera się na skomplikowanej symbolice figur geometrycznych, barw i świętych sylab. Ma on ukazać trzydzieści siedem stopni drogi prowadzącej do przemiany destrukcyjnych uczuć w jedność mądrości i dobroci serca.

Kultura Tybetu, jest bardzo bogata i unikalna. Kraj, z którego wywodzą się mnisi zaproszeni do Sopotu, powstał na „dachu świata”, więc rozwijająca się tam cywilizacja nie była zagrożona tzw. „zachodnimi trendami”. Jednak wiek XX, okazał się dla mandali i całej tradycji z nią związanej bardzo zgubny. Wiele klasztorów zostało zniszczonych i aby ta wspaniała kultura nie upadła, nowe świątynie musiały być budowane za granicami państwa. Właśnie z takiego klasztoru (Gaden Jangtse) przyjadą do Sopotu mnisi.

Podczas spotkania z mieszkańcami, przybyli goście zaprezentują między innymi koncert modlitw i tańców klasztornych Czaim czy sypanie mandali. Mnisi przeprowadzą również wykłady, których tematem oprócz buddyzmu jako religii będzie buddyjskie spojrzenie na zagadnienia związane ze zdrowiem. Wraz z mnichami Sopot odwiedzi również lekarz, który przeprowadzi krótki kurs medycyny tybetańskiej. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat swojego przyszłego życia, będą mogły spotkać się z tybetańskimi nauczycielami, którzy dawać będą rady oparte na astrologii i tajemniczej wyroczni MO.

Wszystko rozpocznie się w środę o godzinie 10.00 przy sopockim Multikinie przy ul. Bohaterów Monte Cassino 63, a zakończy o godzinie 18.00 w środę na sopockim molo. Codziennie w tym samym miejscu w godzinach od 10.00 do 20.00 każdy będzie mógł doświadczyć ceremonii sypania mandali.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

byłem, a nawet jestem, i nie polecam Pani Lidio. nie wszystko złoto, co się świeci. tybetanscy mnisi wcale nie sa tacy buddyjsko-święci, jak o nich myślimy. w biurze emigracyjnym w Delhi, z jednym prawie się pobiłem o miejsce w kolejce. laską mi chciał kark przetrącić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno powróce w innym wcieleniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.09.2009 09:10

Czyli będziesz żyła wiecznie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim marzeniem jest przeżyć wycieczke do Tybetu... a później Chiny i Indie... no i mogę umrzeć.;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

raczej nie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.09.2009 22:15

taką ?

http://pinknotdead.blox.pl/2008/07/PUSSY-MANDALA.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super, we Wrocławiu sypali mandalę podczas Brave Festivalu. Niesamowity widok. Coś fascynującego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.