Facebook Google+ Twitter

Tych utworów nie zapomnimy nigdy...

Choć Michael Jackson nie da już żadnego koncertu, na zawsze w naszej pamięci zostaną jego piosenki. Oto te najbardziej znane, które zmieniły muzykę rozrywkową.

 / Fot. Volker DornbergerBillie Jean

To od tego utworu zaczęła się prawdziwa, solowa kariera króla pop. Utwór pochodzi z wydanego w 1982 r. albumu Thriller, który do tej pory sprzedał się na całym świecie w ponad 100 mln egzemplarzy. Singiel znajdował się na pierwszym miejscu listy przebojów prestiżowego Billboardu i do dziś jest symbolem muzyki jaką tworzył Michael Jackson. Billie Jean otrzymał dwie statuetki Grammy w kategoriach Najlepszy męski głos R&B oraz Najlepsza nowa muzyka Blues. Przez magazyn Blender została uznana za najlepszą piosenką powstałą po 1980 r.

Miała się nazywać Not My Lover, producentom nie podobało się zbyt długie intro do piosenki. Tytuł singla nie podobał się z powodu skojarzeń z tenisistą, Billie Jean King. Jednak Jackson wygrał i dzięki temu możemy słuchać tego utworu do dziś w pierwotnej wersji. Teledysk stał się również klasykiem, na którym pojawia się charakterystyczny dla całej scenicznej kariery Michaela styl taneczny.

Beat It

Kolejny singiel z wcześniej wspominanego krążka Thriller. Zdobył dwie statuetki Grammy za najlepszą piosenkę roku oraz za Najlepszy męski rockowy głos. Magazyn Rolling Stone umieścił utwór na 337. miejscu na swojej liście 500 Najlepszych Utworów Wszech Czasów. W utworze pojawia się charakterystyczne solo gitarowe, które wykonał dla Michaela Eddie Van Halen z rockowego zespołu Van Halen. Co ciekawe odmówił przyjęcia jakichkolwiek pieniędzy za wykonanie tej partii.

Teledysk również różni się od wszystkich pozostałych stworzonych przez króla popu. Został wyreżyserowany przez Boba Giraldiego, natomiast układ taneczny pomógł Jacksonowi stworzyć Michael Peters. W klipie pojawiają się członkowie gangów,
warto zaznaczyć, że kilku z występujących w wideoklipie mężczyzn naprawdę należało do ulicznych band. Miało to dodać klimat teledyskowi. Powstało wiele coverów tego utworu m.in. zespołu Fall Out Boy.

Thriller

Próżno szukać utworu, który wywarł by większy wpływ na muzykę rozrywkową niż Thriller. Tytułowy singiel z pierwszej płyty króla popu objawił światu nowy krok taneczny oraz sprofesjonalizował teledyski. Piosenka została pobrana z internetu za pomocą sklepów muzycznych w USA w liczbie 1,159,000.

Tak naprawdę do tej piosenki powstał pierwszy profesjonalny teledysk, nakręcony przez zawodowego reżysera. Do tej pory wideoklipy były traktowane jako dodatki do nagrań audio, były kręcone po amatorsku. Teledysk został nakręcony przez Johna Landis, choreografię stworzył Michael Peters. Do dziś jest ona inspiracją dla wielu choreografów scenicznych. Utrzymanie mrocznego klimatu sprawiło, że wideoklip był puszczany tylko w nocy ponieważ nie był przeznaczony dla każdego widza. Dziś nie przeraża a wywołuje uśmiech na twarzy. Jego wyreżyserowanie kosztowało 500 tys. dolarów. Trwa ponad 13 minut i na końcu można zobaczyć normalne napisy filmowe. To sprawia, że nagranie jest wyjątkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"They Don't Care About Us", "Black or White"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jackson napisał prawie wszystkie swoje piosenki, z tych najbardziej znanych jedynie "Thriller" nie jest jego dziełem, a Roda Tempertona. "Billie Jean", "Black or White", "Beat It" etc. - wszystkie wyszły spod jego pióra..
[*]
Osobiście bardzo lubię "Dirty Diana", "Give in to Me", "Bad".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Earth song"

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Smooth Criminal"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Michale J. był kompozytorem?
Czy napisał jakąś piosenkę której był wykonawcą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.