Facebook Google+ Twitter

Tydzień pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego

Mijający tydzień nie należał do najłatwiejszych w codziennych obowiązkach głowy państwa. Napięta sytuacja polityczna w kraju postawiła przed prezydentem poważne wyzwanie.

 / Fot. własność Kancelarii Prezydenta18 października 2010 r. (poniedziałek) w Pałacu Prezydenckim, Bronisław Komorowski wręczył Irenie Wóycickiej nominację na ministra ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP.
Irena Wóycicka to ekonomistka, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej. W latach 1989-1990 doradzała ówczesnemu ministrowi pracy Jackowi Kuroniowi. W latach 1991-1994 była wiceministrem pracy i polityki socjalnej.
Nowa minister w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości podkreślała, że polityka społeczna to "bardzo ważny i wrażliwy obszar spraw - zaczynając od zatrudnienia i warunków pracy, poprzez systemy emerytalne i rentowe, pomoc najuboższym, edukację, zdrowie, jak również rozwój obszarów wiejskich, społeczeństwo obywatelskie".

 / Fot. własność Kancelarii Prezydenta19 października 2010 r. (wtorek) Prezydent RP wręczył dr Zdzisławowi Lachowskiemu akt powołania na stanowisko zastępcy szefa BBN.
Dr Zdzisław Lachowski ostatnio pracował w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (SIPRI), gdzie był szefem projektu kontroli broni konwencjonalnej, uczestniczył też w programie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Zajmował się również problematyką bezpieczeństwa i budowy zaufania w Azji Centralnej, na Półwyspie Koreańskim i Tajwanie.

 / Fot. własność Kancelarii Prezydenta20 października 2010 r. (środa) w Sejmie Prezydent wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablic, poświęconych parlamentarzystom-ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz byłemu marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.
Poza głową państwa w uroczystości wzięły udział m.in. rodziny zmarłych posłów i senatorów, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu - Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Centralnym punktem tej tablicy jest godło - fragment materiału z wizerunkiem orła, pochodzący z saloniku w samolocie TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Godło znajduje się w specjalnej próżniowej kasecie, która umieszczona jest w kamiennej tablicy. Ocalały z katastrofy wizerunek orła Bronisław Komorowski, jako marszałek Sejmu i wykonujący obowiązki prezydenta, otrzymał w maju podczas wizyty w Moskwie.

 / Fot. własność Kancelarii Prezydenta21 października br. (czwartek) w Prezydent odznaczył prof. Jana Ekiera Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej oraz dokonania naukowo-edytorskie.
Prof. Ekier podkreślił, że szczególnym przywilejem była dla niego praca nad ukończonym właśnie Wydaniem Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. - Dzięki obcowaniu z mnóstwem oryginalnych rękopisów naszego największego muzyka, z jego wypowiedziami i listami, mogłem zbliżyć się do genialnej psychiki jednego z największych artystów, który był naszym rodakiem - mówił prof. Ekier.

 / Fot. własność Kancelarii Prezydenta22 października br. (piątek) Prezydent rozmawiał z liderami politycznymi o obniżeniu poziomu agresji w polskiej polityce. O godz. 8. przybył szef SLD Grzegorz Napieralski. O godz. 8.30 gościem prezydenta Komorowskiego był wicepremier, szef ludowców Waldemar Pawlak. Po tej turze rozmów, prezydent przyjął szefów klubów parlamentarnych: o godz. 10.30 Stanisława Żelichowskiego (PSL), o godz. 11. Tomasza Tomczykiewicza (PO) i o godz. 11.30 Mariusza Błaszczaka (PiS). Przed godz. 16.00 zakończyły się konsultacje polityczne u prezydenta Bronisława Komorowskiego poświęcone obniżeniu agresji w życiu politycznym. Ostatnimi gośćmi prezydenta byli premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Prezydent Komorowski zaproponował powołanie rzeczników kultury politycznej w klubach. Według prezydenta fakt, że zamachowiec, który zaatakował biuro PiS w Łodzi, kierował się przynajmniej w jakiejś mierze elementami politycznej nienawiści, jest zagrożeniem dla polskiej demokracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 24.10.2010 22:48

Ależ rozumiem ,rozumiem Pani intencje ,nie chce wracać do średniowiecza , kto zawinił .Tylko że to dzieje sie tu i teraz . I tu ludzie piszący powinni zająć twarde stanowisko co do winy, wskazać palcem winowajców .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ja Cię Marto za tę rzeczowość lubię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie, nic nowego pod słońcem - zawsze upatrujemy źródła zła w przeszłości - winien jest poprzedni rząd, okupacja radziecka, niemiecka, zabory, potop szwedzki... Ktoś kiedyś napisał, że niedługo cofniemy się w ten sposób do Mieszka I. Wydaje mi się, że za bardzo żyjemy czasem przeszłym, a umyka nam teraźniejszy. Nie chcę przez to powiedzieć, że mamy rezygnować z rozliczania winnych czy dociekania prawdy o minionych wydarzeniach - o tego jestem jak najdalsza, bo widzę, do czego doprowadziła "gruba kreska". Chodzi mi o to, byśmy dociekając i rozliczając nie tracili z oczu tego, co się dzieje tu i teraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spokojnej nocy:).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 24.10.2010 22:23

I ok. dobranoc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też nie :).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 24.10.2010 22:20

No to dogadaliśmy sie - tak należy wyjaśniać sprawy, tak mnie uczono w domu i tego się trzymam nie cierpie kłamstw ,szczególnie w polityce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, ma Pan rację. Ale przy takim zaognieniu, takiej eskalacji najlepiej-oczywiście ze stratą dla prawdy-zamknąć ten rozdział. To nic nie da, będzie tylko zaostrzać konflikt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 24.10.2010 21:22

Panie Irku ; pisze pan że nie ważne kto rzucił kamieniem - dla mnie to bardzo ważne bo widzi pan za czyny które popełniamy dobre czy złe, trzeba ponosić odpowiedzialność . To nie może być tak że nic się nie stało i przechodzimy do prządku dziennego.W polityce skutki tego jak p. widzi są tragiczne i trzeba ponosić odpowiedzialność. A PO nadomiar złego jak gdyby nic się nie stało całą wine polityczną chce zwalić na PiS. To niedopuszczalne ,a poza tym chcą ugać punkty w sondażach na swoją korzyść . Ten numer nie przejdzie Bruner.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Panie Romanie, teraz chętnie z Panem wymienię moje poglądy. Po pierwsze nie chcę oceniać, kto pierwszy rzucił kamieniem. Było, minęło i se ne wrati jak mawiają nasi południowi sąsiedzi. Po drugie, cenne jest to, że powstała inicjatywa stonowania całej sytuacji i próba wprowadzenia normalizacji. Ale jak Pan zapewne wie, do tańca trzeba dwojga. A więc?-czekamy. Po trzecie wystarczy spojrzeć w moje materiały i wszystko Pan już będzie wiedział. Zanim Pan prztyknie w nos to proszę najpierw sprawdzić aby nie był to Pański. Pozdrawiam serdecznie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.