Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
Mijający tydzień nie należał do najłatwiejszych w codziennych obowiązkach głowy państwa. Napięta sytuacja polityczna w kraju postawiła przed prezydentem poważne wyzwanie.

18 października 2010 r. (poniedziałek) w Pałacu Prezydenckim, Bronisław Komorowski wręczył Irenie Wóycickiej nominację na ministra ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP.
Irena Wóycicka to ekonomistka, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej. W latach 1989-1990 doradzała ówczesnemu ministrowi pracy Jackowi Kuroniowi. W latach 1991-1994 była wiceministrem pracy i polityki socjalnej.
Nowa minister w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości podkreślała, że polityka społeczna to "bardzo ważny i wrażliwy obszar spraw - zaczynając od zatrudnienia i warunków pracy, poprzez systemy emerytalne i rentowe, pomoc najuboższym, edukację, zdrowie, jak również rozwój obszarów wiejskich, społeczeństwo obywatelskie".

19 października 2010 r. (wtorek) Prezydent RP wręczył dr Zdzisławowi Lachowskiemu akt powołania na stanowisko zastępcy szefa BBN.
Dr Zdzisław Lachowski ostatnio pracował w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (SIPRI), gdzie był szefem projektu kontroli broni konwencjonalnej, uczestniczył też w programie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Zajmował się również problematyką bezpieczeństwa i budowy zaufania w Azji Centralnej, na Półwyspie Koreańskim i Tajwanie.

20 października 2010 r. (środa) w Sejmie Prezydent wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablic, poświęconych parlamentarzystom-ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz byłemu marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.
Poza głową państwa w uroczystości wzięły udział m.in. rodziny zmarłych posłów i senatorów, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu - Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Centralnym punktem tej tablicy jest godło - fragment materiału z wizerunkiem orła, pochodzący z saloniku w samolocie TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Godło znajduje się w specjalnej próżniowej kasecie, która umieszczona jest w kamiennej tablicy. Ocalały z katastrofy wizerunek orła Bronisław Komorowski, jako marszałek Sejmu i wykonujący obowiązki prezydenta, otrzymał w maju podczas wizyty w Moskwie.

21 października br. (czwartek) w Prezydent odznaczył prof. Jana Ekiera Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej oraz dokonania naukowo-edytorskie.
Prof. Ekier podkreślił, że szczególnym przywilejem była dla niego praca nad ukończonym właśnie Wydaniem Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. - Dzięki obcowaniu z mnóstwem oryginalnych rękopisów naszego największego muzyka, z jego wypowiedziami i listami, mogłem zbliżyć się do genialnej psychiki jednego z największych artystów, który był naszym rodakiem - mówił prof. Ekier.

22 października br. (piątek) Prezydent rozmawiał z liderami politycznymi o obniżeniu poziomu agresji w polskiej polityce. O godz. 8. przybył szef SLD Grzegorz Napieralski. O godz. 8.30 gościem prezydenta Komorowskiego był wicepremier, szef ludowców Waldemar Pawlak. Po tej turze rozmów, prezydent przyjął szefów klubów parlamentarnych: o godz. 10.30 Stanisława Żelichowskiego (PSL), o godz. 11. Tomasza Tomczykiewicza (PO) i o godz. 11.30 Mariusza Błaszczaka (PiS). Przed godz. 16.00 zakończyły się konsultacje polityczne u prezydenta Bronisława Komorowskiego poświęcone obniżeniu agresji w życiu politycznym. Ostatnimi gośćmi prezydenta byli premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Prezydent Komorowski zaproponował powołanie rzeczników kultury politycznej w klubach. Według prezydenta fakt, że zamachowiec, który zaatakował biuro PiS w Łodzi, kierował się przynajmniej w jakiejś mierze elementami politycznej nienawiści, jest zagrożeniem dla polskiej demokracji.

Bronisław Komorowski zaapelował do szefów partii i klubów parlamentarnych, aby razem przeprowadzić autorefleksję nad tym, co się stało i nad tym, co może stać się w przyszłości. Jak dodał, chciałby, aby przyjąć zasadę, że szuka się źródła trudności polskiej demokracji, źródła zagrożeń, jeśli chodzi o język przede wszystkim we własnych szeregach. - To nie sztuka wskazywać na konkurencję, sztuką jest powściągnąć siebie samego i swoje własne zaplecze polityczne, swoje własne szeregi polityczne przed używaniem języka agresji politycznej - wskazywał.

Prezydent zwrócił się również do dziennikarzy - reżyserów zbiorowej wyobraźni, o to by nie nagradzali tak często obecnością w mediach tych, którzy w działalności politycznej łamią w sposób ewidentny zasady dobrego współżycia i współistnienia w sferze politycznej.

Zapowiedział, że zaprosi na spotkanie także przedstawicieli mediów, aby zastanowić się nad mechanizmami, które miałyby ograniczać ryzyko umacniania się złego wzorca w polityce. Prezydent Komorowski przyznał, że nie można łatwo zmienić natury polityki i mediów, ale - jak zaznaczył - czas, by uruchomić tę część polskiej opinii publicznej, która ma dosyć wszelkiej formy nieuzasadnionej agresji i nienawiści w świecie polityki.

Zapowiedział, że zwróci się też do organizacji pozarządowych, szczególnie tych, które organizowały kampanie profrekwencyjne z prośbą o przeprowadzenie akcji mających powstrzymać przed agresją w debacie publicznej. - Myślę, że czas budować front walki przeciw agresji i nienawiści w polityce - oświadczył.

Także dzisiaj (piątek) Prezydent odznaczył prof. Samsonowicza Orderem Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za działalność państwową i publiczną.
- Chciałbym powiedzieć o niebywałym dorobku profesora, jako wspaniałego dydaktyka i człowieka mającego ogromny talent upowszechniania wiedzy historycznej, budowania zainteresowania historią, ale także kształtowania ludzi poprzez wiedzę historyczną. To już jest element wychowywania - mówił.
Bohater uroczystości, dziękując wszystkim za przybycie, zaakcentował również swoją wdzięczność za odznaczenie. - Czuję jednak pewną wątpliwość, czy jestem godny tego odznaczenia przyznawanego wcześniej tylu zasłużonym dla Polski osobom - mówił prof. Samsonowicz.

Z ostatniej chwili

23 października 2010 r. (sobota) o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Opracowano na podstawie materiałów Kancelarii Prezydenta

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto