Facebook Google+ Twitter

Tydzień prezydenta Bronisława Komorowskiego 11-18 grudnia 2010

W ostatnim przedświątecznym tygodniu Bronisław Komorowski skupił się na 40. rocznicy wydarzeń grudniowych oraz spotkaniach wigilijnych.

Poniedziałek, 13 grudnia 2010 „(…) Generał Jaruzelski jest jednym z tych elementów bolesnego pęknięcia narodowego. (…)trzeba zawsze sobie zadać pytanie: Gdzie jest w polityce miejsce na chrześcijańskie podejście do drugiego człowieka, zdolność wybaczenia, zdolność miłosierdzia" i dalej "(…) Jeżeli zrobiliśmy to za namową Kościoła(...)„przebaczamy i prosimy o przebaczenie” w stosunku do tych, którzy mieli tysiąc razy większe winy w stosunku do narodu polskiego, to wydaje mi się, że trzeba też przykładać miarkę bardziej chrześcijańską do rozliczeń polsko-polskich (…)”. Tymi słowami prezydent Komorowski wyjaśniał powody zaproszenia gen. Jaruzelskiego na spotkanie na RBN. Wyjaśnienia zakończył pytaniem „(…)Jeżeli państwo polskie i społeczeństwo polskie, kościół polski mógł doprowadzić do pojednania polsko-niemieckiego, to co, nie warto spróbować doprowadzić do pojednania polsko-polskiego?”

 / Fot. arch. Kancelarii PrezydentaW Warszawie odbył się tego dnia wykład Władysława Bartoszewskiego pod tytułem "Mój PEN-Club" z udziałem prezydenta. Wykład był nawiązaniem do 30. rocznicy wspólnej prelekcji w obozie dla internowanych w Jaworze. Obaj prelegenci podkreślali wielką dumę z możliwości przekazywania tradycji walki o demokrację oraz wspominali wspólny, m.in. z Tadeuszem Mazowieckim, Bronisławem Geremkiem, Januszem Szpotańskim, Andrzejem Szczypiorskim i Wiktorem Woroszylskim pobyt w obozie oraz prowadzone tam wykłady np. o tradycjach AK.
 / Fot. arch. Kancelarii Prezydenta
W poniedziałek Bronisław Komorowski uczestniczył w spotkaniu wigilijnym żołnierzy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. W szwadronie służy obecnie ok. 60 żołnierzy, mają pod swoją opieką 49 koni. Zgodnie z tradycją polskiej kawalerii, większość koni jest maści gniadej, dowódca jeździ na koniu karym, a na siwkach jeżdżą trębacze. Szwadron występuje obecnie w umundurowaniu według wzoru z 1936 r. Prezydent Komorowski z radością podkreślał siłę tradycji polskiego wojska i dumę z faktu własnego udziału w powrocie do korzeni polskiej wojskowości. „(…)Tu czuć stajnią, a więc czuć przebogatą tradycję jazdy kawalerii polskiej(…)” powiedział prezydent.

Wtorek, 14 grudnia 2010 Podczas rozmowy z Polsat News Bronisław Komorowski
wyraził zaniepokojenie brakiem realizacji wieloletnich obietnic władz litewskich w sprawie rozwiązania istotnych kwestii dla polskiej mniejszości na Litwie. (…)”Nie może się powtórzyć sytuacja taka, która była udziałem mojego poprzednika, który dosłownie na parę dni przed śmiercią w Smoleńsku był w Wilnie z przyjacielską wizytą, chcąc zaznaczyć szczególne relacje między Polską a Litwą i dosłownie w momencie, kiedy lądował jego samolot na lotnisku w Porubanku (...), Sejmas litewski odrzucał ustawę o pisowni nazwisk polskich” - powiedział Komorowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

antykomuch
 • antykomuch
 • 30.12.2010 01:27

poniedziałek: kolacja z agentem FSB i omówienie postawy prezydenta wobec raportu MAK
wtorek: wypominki z internowania - ręka w rękę z tajniakami.
środa: lektura Gazety Polskiej z dnia 8.12.2010 - moi teściowie ubekowie - biografia "patriotów".
czwartek: prezent dla żony - czerwone róże z Placu Czerwonego.
piątek: "wigilia" z SLD - no to, panowie, jeszcze po jednym.
sobota: nauka Kabały.
niedziela: udział we mszy - celebrans ojciec Wiśniewski, homilia bp Pieronek, komunii udziela Życiński TW Filozof.

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
 • ...
 • 23.12.2010 19:26

Dwa są słowa, które są synonimem czegoś najstraszniejszego w dziejach XX wieku. Jedno to OŚWIĘCIM - Auschwitz, a w nim wszystko to, co straszne - zbrodnia ludobójstwa, gnębienie i mordowanie drugiego człowieka, w tym i nas Polaków skazanych na zagładę, wszystkie hitlerowskie obozy koncentracyjne i cała miłość rozpętana filozofią śmierci. Ten straszny dramat był częścią życia t najgłębszej troski kardynała Karola Wojtyły, w którego Archidiecezji znajdowało się to miejsce kaźni. Jako Papież ogarnął je swoją troską papieską i przekazał całemu światu przez kanonizacje Maksymiliana Marii Kolbego i Edyty Stein. To wielkie świadectwo określił mianem Golgoty Narodów.
Jest drugie słowo - KATYŃ, a w nim cała groza potwornego zła, która była dziełem bolszewii - ateistycznego komunizmu. To wszystko określamy mianem Golgoty Wschodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.12.2010 00:22

Ciekawostka niektóre nazwiska (niżej) są dalej spolszczone czegoś sie boją !

Prof. historyk opisuje ich w Golgotawschodu.pl , Polonicka.pl, Szofer.pl itd
--------------------------------------------------------------------- ----------
W Warszawie odbył się tego dnia wykład Władysława Bartoszewskiego pod tytułem "Mój PEN-Club" z udziałem prezydenta. Wykład był nawiązaniem do 30. rocznicy wspólnej prelekcji w obozie dla internowanych w Jaworze. Obaj prelegenci podkreślali wielką dumę z możliwości przekazywania tradycji walki o demokrację oraz wspominali wspólny, m.in. z Tadeuszem Mazowieckim, Bronisławem Geremkiem, Januszem Szpotańskim, Andrzejem Szczypiorskim i Wiktorem Woroszylskim .........

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.12.2010 00:14

Nick: Roman Kożmiński 20.12.2010 23:47 hihi ostatnio Arona udekorował,teraz Wojtek czeka !
Były próby naście lat temu nadać Adolfowi H. HONOROWY OBYWATEL Gdańska.

Bronio ma wielką wprawę - walnie mu przemówienie z ambony,ma przygotowane nowe reprymendy w zakrystii. Ma jeszcze paru fajnych ziomali do odznaczeń,dzięki nim ma lejce w łapkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 21.12.2010 00:37

Order Sybiraka to załatwili Jaruzelskiemu urzędasy z ekipy Kwaśniewskiego ,których Lech Kaczynski nie zdążył wywalić z Pałacu Prezydenckiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janka
 • Janka
 • 21.12.2010 00:13

Medal "Orła Białego" dla Jaruzelskiego - za zwycięską wojne z Narodem !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
qwertz
 • qwertz
 • 20.12.2010 23:51

Wystarczy, że dostał od poprzedniego prezydenta Order Sybiraka.
Poza tym Orła Białego w swojej kolekcji posiada kilka barwnych postaci historycznych: Benito Mussolini, czy też Philippe Pétain.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 20.12.2010 23:47

Znając Prezydenta Bronisława Komorowskiego z jego ekstrawaganckiego ; podejścia do polityki to za rok należy sie spodziewać że udekoruje szefa WRON, Wojciecha Jaruzelskiego - medalem Orła Białego.Za rok 30 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.