Facebook Google+ Twitter

Tydzień zamachów w Iraku. Ponad 80 osób zabitych

W trzech skoordynowanych atakach bombowych w Karbali, gdzie ściągają miliony pielgrzymów na szyickie święto, zginęło dziś ponad 30 osób. To kolejny w ciągu ostatnich dni atak wymierzony w pielgrzymów. Nie wiadomo, kto kryje się za zamacham

To nie pierwszy raz, kiedy szyici pielgrzymujący do ich świętego miasta Karbali na święto Arbain są obiektem krwawych zamachów. Podobne zdarzenia miały miejsce rok temu, przez co zginęło 40 osób. W tym roku fala zamachów jeszcze się nasiliła. Wybuchy bomb podłożone w samochodach pochłonęły już co najmniej dwa razy tyle ofiar.

Zamachy te podkreślają ciągłą niestabilność w tym powoli odbudowującym się kraju. Do zamachów nie przyznała się dotąd żadna z grup terrorystycznych, jednak władze Karbali podejrzewają, że była to wspólna akcja Al-Kaidy i byłych fanatyków partii Baas, byłej partii Saddama Husajna. Choć te dwie grupy radykalnie różnią się ideologią, eksperci nie wykluczają, że do takiej współpracy może dochodzić.

Według pielgrzymów, zamachy te to próba wzniecenia kolejnej wojny domowej w Iraku, kraju którego większość mieszkańców wyznaje szyicką odmianę islamu i który do czasu interwencji USA w 2003 roku rządzony był przez bazującą głównie na sunnitach sekularystyczną partię Baas. Od tego czasu zdecydowanie wzrosły nastroje, ale również i konflikty religijne. Jeden z polityków partii radykalnego szyickiego kleryka Muktady al Sadra zapowiedział, że jego zwolennicy nie będą czekać, kiedy ich współwyznawcy są mordowani przy bezczynności i bezradności rządu.

Święto Arbain, które odbędzie się jutro, kończy 40-dniową żałobę po Aszurze - rocznicy męczeńskiej śmierci imama Husajna ibn Alego, wnuka Mahometa i jednego z najważniejszych postaci szyizmu, który zginął w bitwie pod Karbalą w 680 roku. Od kiedy zniesiony został reżim Husajna, który zabronił organizowania pielgrzymek, święto to przyciąga do Karbali miliony szyitów z Iraku i zagranicy. W zeszłym roku podczas święta Karbalę odwiedziło ok. 11 milionów pielgrzymów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.