Facebook Google+ Twitter

Tygodnik "Wprost" przeprasza żonę Zbigniewa Herberta

– Przepraszam Panią Katarzynę Herbert i wszystkich, którzy poczuli się urażeni naszym tekstem na temat Zbigniewa Herberta – czytamy w oświadczeniu Piotra Gabryela, redaktora naczelnego tygodnika Wprost.

 Intencją autora artykułu i redakcji nie było sugerowanie, że Zbigniew Herbert współpracował z SB, a jedynie zasygnalizowanie, jak bardzo bezpieka PRL niszczyła ludzi. Jeśli wskutek dokonania przez autora tekstu Jakuba Urbańskiego nieuprawnionej nadinterpretacji zaprezentowanych w artykule informacji naraziliśmy na szwank pamięć o Wielkim Polaku oraz dotknęliśmy kogokolwiek, raz jeszcze - w imieniu swoim i autora artykułu - serdecznie przepraszam.

Przeprosiny ukażą się też w najbliższym wydaniu "Wprost", 28 sierpnia 2006 r. Treść oświadczenia dostępna jest na stronie tygodnika.

W ostatnim numerze "Wprost" ukazał się tekst Jakuba Urbańskiego – "Donosy Pana Cogito". Dziennikarz tego tygodnika napisał, że Herbert był "cennym źródłem Informacji" dla peerelowskich służb bezpieczeństwa. Kontakty poety z PRL-owską bezpieką trwały od 1967 do 1970 r.

Informacje o rzekomej współpracy Zbigniewa Herberta z SB dementuje w rozmowie z e-gazetą wiadomości24 Małgorzata Ptasińska –Wójcik, historyk IPN – Tu nie ma mowy o żadnej współpracy. To były jedynie rozmowy Herberta z funkcjonariuszami, z tym nie łączyła się żadna korzyść. Poeta nie był też pomocny SB, wystarczy zajrzeć do dokumentów, które opublikowaliśmy z Grzegorzem Majchrzakiem w zeszłym roku, to te dokumenty najpełniej pokazują sposób dotarcia i działania służb wobec Herberta – wyjaśnia Ptasińska


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Doskonale przeprowadzona kampania promocyjna. Chlustamy błotem, następnie ze zdumieniem konstatujemy co się stało, potem chylimy czoła i przepraszamy. Był huk? No, był. Słyszeli o nas? Słyszeli... Czy to jest dziennikarstwo? Jeśli tak, to ja dziennikarzem nie jestem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super bardzo szybka reakcja redaktora naczelnego "Wprost"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.