Facebook Google+ Twitter

Tygodnik "Wprost" przeprasza żonę Zbigniewa Herberta

– Przepraszam Panią Katarzynę Herbert i wszystkich, którzy poczuli się urażeni naszym tekstem na temat Zbigniewa Herberta – czytamy w oświadczeniu Piotra Gabryela, redaktora naczelnego tygodnika Wprost.

 Intencją autora artykułu i redakcji nie było sugerowanie, że Zbigniew Herbert współpracował z SB, a jedynie zasygnalizowanie, jak bardzo bezpieka PRL niszczyła ludzi. Jeśli wskutek dokonania przez autora tekstu Jakuba Urbańskiego nieuprawnionej nadinterpretacji zaprezentowanych w artykule informacji naraziliśmy na szwank pamięć o Wielkim Polaku oraz dotknęliśmy kogokolwiek, raz jeszcze - w imieniu swoim i autora artykułu - serdecznie przepraszam.

Przeprosiny ukażą się też w najbliższym wydaniu "Wprost", 28 sierpnia 2006 r. Treść oświadczenia dostępna jest na stronie tygodnika.

W ostatnim numerze "Wprost" ukazał się tekst Jakuba Urbańskiego – "Donosy Pana Cogito". Dziennikarz tego tygodnika napisał, że Herbert był "cennym źródłem Informacji" dla peerelowskich służb bezpieczeństwa. Kontakty poety z PRL-owską bezpieką trwały od 1967 do 1970 r.

Informacje o rzekomej współpracy Zbigniewa Herberta z SB dementuje w rozmowie z e-gazetą wiadomości24 Małgorzata Ptasińska –Wójcik, historyk IPN – Tu nie ma mowy o żadnej współpracy. To były jedynie rozmowy Herberta z funkcjonariuszami, z tym nie łączyła się żadna korzyść. Poeta nie był też pomocny SB, wystarczy zajrzeć do dokumentów, które opublikowaliśmy z Grzegorzem Majchrzakiem w zeszłym roku, to te dokumenty najpełniej pokazują sposób dotarcia i działania służb wobec Herberta – wyjaśnia Ptasińska


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Doskonale przeprowadzona kampania promocyjna. Chlustamy błotem, następnie ze zdumieniem konstatujemy co się stało, potem chylimy czoła i przepraszamy. Był huk? No, był. Słyszeli o nas? Słyszeli... Czy to jest dziennikarstwo? Jeśli tak, to ja dziennikarzem nie jestem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super bardzo szybka reakcja redaktora naczelnego "Wprost"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.