Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9477 miejsce

"Tygrys" - pierwsza opowieść o dzielnym Sharpie

Historia o odważnym szeregowcu, którzy bierze udział w brytyjskiej kampanii w Indiach, wydaje się być napisana dla mężczyzn. I tu spotkało mnie miłe zaskoczenie - chociaż jestem kobietą, przeczytałam ją z przyjemnością.

Okładka książki "Tygrys Oblężenie Seringapatam" / Fot. Skan okładki„Tygrys Oblężenie Seringapatam 1799” to pierwsza z cyklu opowieści o Richardzie Sharpie. Młody szeregowiec czuje się zmęczony monotonią życia w wojsku i myśli o dezercji. Jedyne, co go budzi z marazmu, to ataki na wojska nieprzyjaciela, kiedy może zabijać i łupić bez ograniczeń. Sharpe większość czasu spędza na przemieszczaniu się ze swoją dywizją, a na dodatek musi znosić szykany ze strony sierżanta Hakeswilla – prawdziwie czarnego charakteru. Traktuje on swoich podwładnych z pogardą, a Sharpe’a nie znosi szczególnie – jak to często bywa, przyczyną konfliktu jest piękna kobieta. W wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności Sharpe trafia wraz z pułkownikiem Wellesleyem do twierdzy wroga Seringapatam. Mają trudne zadanie do wykonania – szpiegowanie na rzecz brytyjskiej armii.

Bernard Cornwell, twórca postaci Sharpe’a, jest cenionym autorem powieści historycznych. Słynie z drobiazgowych opisów scen batalistycznych i umiejętności dokładnego odtworzenia przebiegu historycznych bitew sprzed stuleci. Ze swej strony dodałabym jeszcze zdolność autora do snucia intryg i opisywania historii, które trzymają w napięciu. Pomimo całej wojennej scenerii „Tygrys” jest także opowieścią o ludzkich namiętnościach – miłości, przyjaźni, a także nienawiści. W toku rozwoju akcji dojrzewają dwaj główni bohaterowie powieści – Sharpe i Wellesley. Richard ze zwykłego szeregowca o kryminalnej przeszłości staje się prawdziwym bohaterem. Buntownik łagodnieje i zaczyna doceniać znaczenie przyjaźni. Z kolei pułkownik Wellesley przechodzi swoistą „szkołę życia”, dzięki której staje się odważnym człowiekiem.

Zapewne największą zaletą książki są fenomenalne opisy scen bitew. Autor przedstawia dawne machiny wojenne, broń i sposoby walki. Potyczki ukazane są w ten sposób, że czytelnik może je sobie wyobrazić bez najmniejszych problemów, a szczegółowość opisów budzi podziw czytelnika dla rozległości wiedzy pisarza. Dzięki wprowadzeniu charyzmatycznego bohatera i ukazania jego fascynujących perypetii powieść Cornwella jest interesująca nie tylko dla miłośników literatury batalistycznej.

Cykl opowieści o Richardzie Sharpie stał się międzynarodowym bestsellerem. Do tej pory powstało ich ponad dwadzieścia. Na motywach powieści telewizja BBC nakręciła serię piętnastu filmów. Popularność dzieła zapewne ma związek z dalekim od ideału wizerunkiem głównego bohatera. Cornwell stworzył postać prawdziwego człowieka, którym nie kierują jedynie szlachetne instynkty, ale często działa on pod wpływem silnych emocji, takich jak: gniew, nienawiść czy żądza zemsty. Jednak w decydujących momentach żołnierz rusza na ratunek ojczyźnie, ryzykując nawet własnym życiem.

„Tygrys. Oblężenie Seringapatam 1799” to niewątpliwie literatura z niższej półki. Dobrze się ją czyta, podąża za akcją, ale niewiele z przygód bohatera pozostaje w pamięci. Jednak od czasu do czasu warto przepleść klasykę czymś lżejszym. Przecież w końcu nie każda lektura musi być intelektualnym doznaniem.

Książka ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Erica

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Słyszałam o tych powieściach dużego dobrego. Tak samo o filmach, z których pochodzi przepiękna muzyka (składankę z nią akurat posiadam, słucham i polecam).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.