Facebook Google+ Twitter

Tygryski Sumatrzańskie z Jambi w Indonezji

Niezwykle udany koci poród odbył się w ZOO w miejscowości Jambi na Sumatrze. Na świat przyszły niezwykle rzadkie tygryski sumatrzańskie. Wszystko wskazuje na to, iż trzy z nich będą mogły zdrowo dorastać pod okiem opiekunów w ogrodzie zoologicznym

Tygrys Sumatrzański / Fot. Mnemorino/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licenseTygrys Sumatrzański - jak się łatwo można domyślić, korzenie swoje zapuścił na indonezyjskiej wyspie Sumatrze. Ten zagrożony wyginięciem gatunek dzikiego kota drapieżnego ma dwie zasadnicze cechy wyróżniające go pośród innych azjatyckich i afrykańskich tygrysów.
Jest mianowicie najmniejszy, a jego maść jest najciemniejsza spośród wszystkich tygrysich kuzynów.

Niestety liczebność kota spada w tak zatrważającym tempie, że już dzisiaj osiągnęła poziom, który nie jest w stanie zagwarantować stabilności populacji. Jeszcze niespełna 40 lat temu (1970 r.) mówiło się o tysiącu osobników zamieszkujących tropikalne, deszczowe lasy sumatrzańskie. Dzisiaj żyje w nich niewiele ponad 400 sztuk tych dzikich kotów. Większość zwierząt zamieszkuje Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody na wyspie.

Z tych żyjących na wolności jedynie 2 skupiska gromadzą ponad 50 osobników, co z kolei jest minimalną liczbą niezbędną do naturalnej zdrowej prokreacji w grupie. Te dwie najliczniejsze grupy tygrysów sumatrzańskich zamieszkują na wyspie w okolicach Gunung Leuser (góra Leuser) i Bukit Tigapuluh (Wzgórze ’30).

W związku w powyższymi faktami miłośnicy zwierząt z wielką radością przyjmują każdy udany poród małych kociaków w ogrodach zoologicznych. Spośród 200 tygrysów sumatrzańskich żyjących obecnie w rozsianych po świecie ZOO, ponad 30 proc. "mieszka" w placówkach indonezyjskich.

W jednej z nich w prowincji Jambi, również na Sumatrze, w warunkach zbliżonych do naturalnych urodziły się dwa dni temu 4 tygryski. Trzy spośród noworodków udało się utrzymać przy życiu.
To wydawać by się mogło niewiele a jednak to aż procent światowej populacji sumatrzańskiego dzikiego kota. Jest więc na co chuchać i dmuchać w Jambi w ZOO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tygrysy są zagrożone wyginięciem-niszczenie pierwotnego środowiska,a więc chwała ogrodom zoologicznym,by cieszyć nasze oczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

po 3 kroć dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze znowu mnie uradowałeś.Uwielbiam duże koty.Często chodzę do ZOO żeby chociaż popatrzeć. Kapitalna sprawa mieć ''swojego korespondenta'' w Indonezji . Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

hehe tygryski... czemu nie kotki od razu?? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle i aż tyle. Miejmy nadzieję, że świadomość społeczeństw doprowadzi do bardziej dynamicznego i skutecznego rozwoju naukowych ośrodków ochrony ginących gatunków zwierząt i roślin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.