Facebook Google+ Twitter

Tylko 1 proc. zasobów polskiej kultury jest zdigitalizowanych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-17 16:53

Brak czasu, pieniędzy i dobrego prawa - to największe problemy w digitalizacji zasobów bibliotek i muzeów. W efekcie zaledwie około jednego procent zasobów polskiej kultury jest dostępna przez internet.

Gdybyśmy chcieli umieścić ważne polskie wydania książek w internecie, trzeba by zeskanować dwa miliardy stron, co przy obecnych możliwościach Polski trwałoby ponad 30 lat.

Tymczasem europejskie i światowe wirtualne biblioteki są coraz większe. Juliusz Braun z Ministerstwa Kultury wskazuje na internetowe archiwum londyńskiej gazety "The Times". Jest w nim dostępnych dwieście milionów artykułów z dwustu lat. Można sprawdzić, co o Fryderyku Chopinie podczas jego życia pisali angielscy dziennikarze. Juliusz Braun zaznacza jednak, że internauci mają dostęp jedynie do źródeł historii Polski pochodzących spoza naszego kraju.

Największą barierą w rozwoju internetowych bibliotek są wciąż nakłady na ten cel. Ta część zasobów, które umieszczono w internecie, cieszy się dużym zainteresowaniem. Codziennie do warszawskiej czytelni Biblioteki Narodowej przychodzi kilkaset osób, podczas gdy wirtualne zasoby biblioteki odwiedza każdego dnia kilkanaście tysięcy osób.

W Sejmie kilkuset specjalistów w zakresie digitalizacji książek i dzieł sztuki debatowało o możliwościach przyspieszenia rozwoju internetowych bibliotek i muzeów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.