Facebook Google+ Twitter

Tylko co drugi mieszkaniec Białorusi uważa się za Białorusina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-03 11:00

Tylko połowa mieszkańców Białorusi uważa siebie za odrębny naród. Pozostali identyfikują się ze Słowianami, Rosjanami i Polakami.

Zdaniem białoruskich socjologów w ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość narodowa Białorusinów. Wcześniej wielu obywateli tego kraju identyfikowało się ze Związkiem Radzieckim, Rosją lub Polską.

Sondaż przeprowadzony przez Niezależny Instytut Badań Strategicznych przeprowadzono we wszystkich regionach Białorusi. Najwięcej osób uznaje Białorusinów za odrębny naród w rejonie Grodna. Najmniej w obwodzie Homelskim. 52 procent Białorusinów jest przekonanych, że stanowią odrębny naród. 42 procent uważa siebie za Słowian, rozumiejąc pod tym pojęciem naród. Półtora procent badanych twierdziło, że Białorusini to Rosjanie, a jeden procent - że Polacy.

Socjologowie są przekonani, że proces identyfikacji narodowej na Białorusi byłby szybszy, gdyby większą wagę przywiązywano do nauki języka białoruskiego. Obecnie więcej osób mówi w tym kraju po rosyjsku, który obok białoruskiego jest uznawany za język państwowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.