Facebook Google+ Twitter

Tylko niecałe 40 tys. Polaków wybrało OFE. Czas na decyzję tylko do końca lipca

Tylko 39 tys. 718 osób wypełniło od 1 kwietnia oświadczenie o przekazywaniu składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiZgodnie z nowelizacją ustawy emerytalnej ubezpieczeni mogą od 1 kwietnia złożyć oświadczenie o przekazywaniu składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Do tej pory z tej możliwości skorzystało zaledwie 39718 osób - poinformował prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Pytany o prognozy dotyczące zgłoszeń uniknął odpowiedzi stwierdzając, że nie będzie ich mniej niż 40 tys. i więcej niż 14 mln - podaje Polskie Radio.

Ubezpieczeni mają czas do 31 lipca na decyzję czy część składki przekażą do któregoś z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Kolejna taka możliwość pojawi się za dwa lata, a następnie będziemy mogli decydować co cztery lata. Oświadczenie można pobrać m.in. ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy je złożyć osobiście w oddziale ZUS, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Jeżeli nie chcemy przekazywać składek do OFE nie musimy nic robić. Wówczas w I flarze gromadzić będziemy 12,22 proc. wynagrodzenia, 7,3 proc. na specjalnym subkoncie. W przypadku wyboru OFE, 12,22 proc. trafi do I filaru w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, 4,38 proc. na subkonto również w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pani posłanka Bańkowska zareagowała na donos SE .Zapytała o wyjazdy [ 4 osób ] prezesa i członków zarządu . " Szary " pracownik nie jeździ na zagraniczne szkolenia czy wymianę doświadczeń .
W ZUS -ie jest dość liczna Rada Nadzorcza [ np pan Mordasewicz ] i nie zakwestionowała zaplanowanych wyjazdów .
To co przedstawił SE dotyczy lat 2012- 2013 . Czy wydane pieniądze są aż tak duże ?
Panie Andrzeju , skoro Derdziuk jest w Opus Dei to jest uczciwy .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te wyjazdy służbowe nie pierwszy raz budzą zainteresowanie parlamentarzystów. Oto fragment odpowiedzi na inną interpelację w tej sprawie:
"Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wybór szkoleń, w których uczestniczą pracownicy, każdorazowo wiąże się z analizą i badaniem dostępnych na rynku programów szkoleniowych, również od strony finansowej. Tylko w uzasadnionych przypadkach braku możliwości odbycia równoważnych szkoleń krajowych podejmowana jest decyzja o szkoleniach zagranicznych np. w przypadku braku możliwości odbycia szkolenia z budowania kultury efektywności opartej na wskaźnikowaniu zadań w Polsce. Projekt podjęty przez ZUS ma charakter pionierski i nie ma wypracowanych w tym zakresie wzorców bazujących na praktyce polskiej administracji, stąd też nie ma dużego wyboru tego typu zaawansowanych, specjalistycznych szkoleń w tym zakresie."
Mam rozumieć, że nasi "pionierzy" znaleźli bardziej doświadczonych kolegów w Azerbejdżanie, Urugwaju albo Malezji?:)
Pani Elu, tak się dziwnie składa, że w przeszłości żadna poselska interwencja dotycząca ZASADNOŚCI tych wyjazdów służbowych nie pociągnęła za sobą kontroli - ograniczano się do przyjęcia wyjaśnień naczelnego podróżnika, prezesa Derdziuka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani posłanka SLD , Bańkowska zadała pytanie i otrzymała odpowiedź . Wyjazdy służbowe .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, Pan Andrzej się nie myli. Oto garść szczegółów:
- informacja prasowa: http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/zus-zwiedzi-swiat-za-niemal-po-miliona-z_219825.html
- interpelacja poselska, m.in. w tej sprawie: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=5A667563
- odpowiedź na interpelację: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2D95315A
I konia z rzędem temu, kto mi wyjaśni, jakież to korzyści przyniosły obywatelom owe podróże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju , proszę o informację kiedy pracownicy ZUS [ który ew Oddział ] byli na egzotycznych wycieczkach ?
Z tego co wiem to były wycieczki do Częstochowy , w Bieszczady , do Watykanu ale czy na koszt ZUS -u [ w 100% ]tego media nie podają .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedawno słyszałem, że co za różnica od kogo nie dostanie się emerytury, z ZUS czy z OFE. I tak nie dostanie.
Panie Bartku, z informacji jakie do mnie dochodzą o OFE wynika, że OFE swoją dolę bierze z wpłacanych składek a nie z tego co obrotem pieniędzy wypracuje. Gdyby te składki przechodziły przez moje konto bankowe podzieliłbym się odsetkami i byłbym bogaty, nie skubałbym przyszłych emerytów.
I w tym miejscu zgadzam się z Panem Andrzejem, że OFE zostało powołane tylko po to, aby banda złodziei mogła zalegalizować swoje pieniądze, reszta to tylko mydlenie oczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju - ile osób pracuje w ZUS a ile w OFE? Skoro w OFE człowiek robi robotę którą w ZUSie zajmuje się 10 osób, to chyba oczywiste że zarabia 10 razy więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju! A ci z ZUS nie są darmozjadami??? Nie wiem, czy to świadczy o naszej mądrości, moim zdaniem raczej o poczuciu beznadziei i rezygnacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.