Facebook Google+ Twitter

Tym katastrofom można było zapobiec

Wg danych NTSB (Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) przyczyną większości wypadków małych samolotów cywilnych jest... brak paliwa. Jak to możliwe, że z takiego powodu dochodzi do katastrof?

http://www.flickr.com/photos/111emergency/3541669191/ / Fot. http://farm3.static.flickr.com/2399/3541669191_34d6f8471b_b.jpg Tom Haueter, dyrektor Biura NTSB wprost przyznał: To zaskakujące dla mnie, że istnieje grupa pilotów, która świadomie to robi, myśląc "może uda mi się zrobić szybko te ostatnie kilometry. O co chodzi ? W ciągu ostatnich pięciu lat doszło do 238 katastrof lotniczych małych samolotów np. typu Cessna spowodowanych brakiem paliwa w maszynach. Ten błąd kosztował łącznie życie 29 osób. Jest to spowodowane przeświadczeniem panującym wśród pilotów, że nie warto tankować paliwa do oporu, gdy odbywa się krótki lot. Niektórzy tankują tylko do połowy, aby zmniejszyć ciężar maszyny.

Najnowszy przykład potwierdzający statystyki: Des Moines (Iowa), mąż Cheryl Allegretti był doświadczonym pilotem Cesny z 20-letnim stażem. Prowadzona przez niego maszyna rozbiła się w północno-zachodniej części stanu, prawdopodobnie z powodu braku paliwa. Razem z pilotem, zginęła dwójka pasażerów.

Razem w ciągu pięciu lat według danych zebranych przez NTSB doszło do 8016 awarii lotniczych z udziałem małych maszyn. 75 proc. z nich jest spowodowane przez błędy pilota, najczęściej przy starcie i lądowaniu oraz podczas złej pogody. W tych wszystkich wypadkach zginęło 2640 osób. Gdy dojdzie do wypadku z powodu braku paliwa, NTSB zazwyczaj winą za katastrofę obciąża pilota. Faktem również jest, że większość małych cywilnych samolotów wyprodukowanych przed rokiem 1970 nie posiada wskaźników awaryjnych uprzedzających o kończącym się paliwie. - Zawodne mogą być także wskaźniki pożarowe- uważa Thomas Turner, właściciel Mastery Flight Training w Rose Hill (Kansas).

Źródło:
Oficjalna strona NTSB
news.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.