Facebook Google+ Twitter

Tymoszenko blokuje powstanie euroazjatyckiego korytarza energetycznego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-02 13:05

Sekretariat ukraińskiego prezydenta twierdzi, że rząd Julii Tymoszenko blokuje stworzenie euroazjatyckiego korytarza energetycznego. Chodzi o zmianę kierunku transportu ropy rurociągiem Odessa - Brody, której sprzeciwia się premier.

Sekretariat Wiktora Juszczenki zabiega o to, aby rurociąg jak najszybciej zaczął działać zgodnie z pierwotnym założeniem, z Odessy do Brodów. Zaproponowano podpisanie kontraktów z dwoma prywatnymi firmami.
Premier Julia Tymoszenko odrzuciła je w połowie lipca twierdząc, że mają one charakter korupcyjny i chodzi o przejęcie kontroli nad rurociągiem przez biznesmena Ihora Kołomojskiego.

Sekretariat prezydenta przedstawił więc inne rozwiązanie - zaangażowanie firmy Ukrnafta, w której większość akcji ma skarb państwa. Choć według ukraińskich mediów, ją także kontroluje Ihor Kołomojski. Ukrnafta miałaby zapewnić dostawy ponad 8 milionów [8,25 mln] ton ropy, która zostałaby przetransportowana z Odessy do Brodów i wykorzystana w dwóch zachodnioukraińskich rafineriach.

Brak oficjalnej odpowiedzi Julii Tymoszenko na te propozycje spowodował krytykę ze strony Bohdana Sokołowskiego z sekretariatu Wiktora Juszczenki. Jego zdaniem, rząd nie wykonuje decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony żądającej przedstawienia własnych rozwiązań kwestii projektu Odessa - Brody. Bohdan Sokołowskyj podkreślił, że Rada Ministrów działa na rzecz dalszego wykorzystania rurociągu do transportu ropy znad zachodniej granicy Ukrainy nad Morze Czarne. Od 2004 roku jest zaangażowana w to rosyjska kompania TNK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.