Facebook Google+ Twitter

Tymoszenko i Putin porozumieli się w sprawie gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-18 07:27

Rosyjski gaz do Europy popłynie najprawdopodobniej już w poniedziałek. Premierzy Ukrainy i Rosji zawarli w Moskwie porozumienie w sprawie stawek za dostawy i tranzyt gazu. Rozmowy Julii Tymoszenko i Władimira Putina trwały do godziny trzeciej nad ranem.

Julia Tymoszenko i Władimir Putin / Fot. PAP/EPAPrzedstawiciele Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu w poniedziałek mają podpisać umowę o tranzycie i handlu gazem w tym roku. Putin i Tymoszenko zapewniają, że zaraz po podpisaniu tej umowy wznowione zostaną dostawy gazu na Ukrainę i tranzyt rosyjskiego gazu do UE.

Osiągnięty kompromis zakłada, że w tym roku Rosjanie będą płacić tyle samo za tranzyt, co w zeszłym, a Ukraińcy zapłacą za gaz „europejską cenę" z 20-procentową zniżką. W pierwszym kwartale Kijów zapłaci zatem około 380 dolarów - 2 razy więcej niż rok temu.

Julia Tymoszenko i Władimir Putin nie podali szczegółów umowy. Nie wiadomo, czy cena gazu będzie się zmieniać w ciągu roku, czy też pozostanie na poziomie pierwszego kwartału. Nie wiadomo także, kto zapłaci za paliwo techniczne konieczne do podtrzymania tranzytu.
Wstępne porozumienia zawarte w Moskwie zapewne spotkają się z krytyką Wiktora Juszczenki. Jego sekretariat twierdził, że w pierwszym kwartale cena tysiąca metrów sześciennych gazu powinna wynosić maksimum 220 dolarów. Prezydenccy urzędnicy chcieli także znacznego podwyższenia opłaty za tranzyt.

Ostatnie ustalenia najprawdopodobniej zakończą trwający od 1 stycznia ukraińsko-rosyjski konflikt gazowy, w wyniku którego 7 stycznia odcięta od dostaw gazu ziemnego została większość państw środkowej i południowej Europy.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.