Facebook Google+ Twitter

Tymoszenko na Majdanie. Padły mocne słowa

"Chcę zobaczyć ludzi i słońce, tak jak cały nasz kraj zobaczył. Najlepsi synowie kraju, co poszli pod kule, oddali życie, żebyśmy wszyscy byli wolni i szczęśliwi" – powiedziała Julia Tymoszenko, która zaraz po uwolnieniu z więzienia przyjechała na kijowski Majdan.

 / Fot. PAP/EPAByła premier mogła opuścić więzienie dzięki wprowadzonym w piątek zmianom, które mają wkrótce przystosować kodeks karny Ukrainy do prawa międzynarodowego i oczywiście obowiązującego w UE. Chodzi przede wszystkim o depenalizację, czyli rezygnację z karalności określonych czynów z czasów ZSRR, uznawanych dotąd za przestępstwo albo wykroczenie i zapisach w kodeksie czynów, które stały się podstawą do wydania na nią wyroku. Była premier, tuż po uwolnieniu przyjechała na Majdan Niepodległości w Kijowie.

Na stronie internetowej swojej partii "Batkiwszczyna" Tymoszenko napisała: "Dyktatura na Ukrainie załamała się".

Na Majdanie powitały byłą premier tłumy ludzi, do których Tymoszenko zwróciła się w bardzo emocjonalnych słowach. Powiedziała, że teraz należy uczynić wszystko, aby poświęcenie protestujących na Majdanie, którzy zginęli w trakcie antyrządowych demonstracji, nie poszło na marne. "Najlepsi synowie kraju poszli pod kule. Chcę zobaczyć ludzi, chcę zobaczyć słońce, tak jak cały nasz kraj zobaczył słońce, bo najlepsi synowie naszego kraju, ci co poszli pod kule, oddali życie, żebyśmy my wszyscy byli wolni i szczęśliwi."

Tymoszenko, która na scenie Majdanu pojawiła się na wózku inwalidzkim, zaapelowała do protestujących, by nie rozchodzili się do domów przed planowanymi na maj wyborami prezydenckimi. Sama zapowiedziała, że weźmie w nich udział. Zaapelowała też, by na Majdan sprowadzić byłego prezydenta Janukowycza i jego popleczników odpowiedzialnych za masakrę i tu ich wszystkich rozliczyć.

Tymczasem służby doniosły, że Janukowycz, który w sobotę rano wyjechał z Kijowa do Charkowa, chciał opuścić Ukrainę, ale zostało mu to uniemożliwione. Na teren jego kijowskiej posiadłości wtargnęli mieszkańcy Kijowa. A tam: luksusowa sauna, "greckie" ruiny i galeon. "Willa Janukowycza lepsza niż Wersal."

Ukraińska armia złożyła deklarację: nie będziemy mieszać się w konflikt. Jesteśmy z narodem. Informacja ta pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej ukraińskiego ministerstwa obrony. Resorty siłowe stanęły również po stronie Majdanu. Służby graniczne powstrzymały przed ucieczką z kraju: byłego prokuratora generalnego i byłego ministra do spraw podatków. Do Rosji zdołali zbiec: mer Charkowa i szef Obwodowej Administracji Państwowej Charkowa.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jadwiga Kowalczyk Dzisiaj 09:50
Właśnie m.in. za to została przywitana na Majdanie gwizdami. I to ją otrząsnęło ze świadomości o swojej ważności, niezłomności, nieskazitelności i ogromnej wielkości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepuklina czyli dyskopatia.
To się operuje, potem rehabilitacja.
Walczyła w trakcie odsiadki o wyjazd na leczenie w niemieckiej klinice. Niechże więc jedzie i stanie na nogi, zamiast podjudzać do "sądów ludowych na majdanie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie należę do zwolenniczek pani Tymoszenko .Wraz Juszczenką " wyłożyli " pomarańczową rewolucję . Przemawiała jak na wiecu wyborczym .
@ Panie Andrzeju , Julia nigdy nie była umierająca . Ma przepuklinę kręgosłupa i od tego się nie umiera .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.