Facebook Google+ Twitter

Tynieccy benedyktyni zapraszają

Nie masz planów na najbliższy weekend? Odwiedź miejsce, w którym życie od 965 lat upływa w niezmiennym rytmie - od porannego dzwonka po wieczorną kompletę.

Opactwo w Tyńcu / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Tyniec_-_Klasztor_-_01.jpg&filetimestamp=20061215230753Szóstego i siódmego czerwca tynieckie opactwo po raz kolejny otworzy swe podwoje przed gośćmi, aby wraz z nimi obchodzić III Dni Benedyktyńskie. Wejdziemy na dziedziniec klasztorny i staną przed nami otworem odrestaurowane wnętrza Wielkiej Ruiny, gdzie mieszczą się sale Benedyktyńskiego Instytutu Kultury.

Coś dla ducha...


W sobotę będziemy mieli okazję spotkać się z ojcem Leonem Knabitem, rekolekcjonistą, cenionym kaznodzieją i znakomitym gawędziarzem, o którym studenci ułożyli niegdyś fraszkę:
"Pan Bóg jest dowcipny, każdy się przekona, bo stworzył żyrafę i ojca Leona". Obejrzymy też prezentację ojca Szymona Hiżyckiego, zatytułowaną "Post w świetle duchowości benedyktyńskiej". W kolejnym dniu swoje książki będą podpisywać światowej sławy artysta fotografik Adam Bujak i Marek Skwarnicki - poeta, publicysta, prozaik, felietonista i tłumacz.

... dla ucha...


W sobotę dwukrotnie usłyszymy wspaniały mezzosopran Magdaleny Spytek, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Jana Ballarina, solistki Opery Śląskiej.
Prawdziwą ucztą dla ucha będzie bez wątpienia niedzielny koncert doskonale znanej krakowskim melomanom Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Muzyków poprowadzi gość specjalny - maestro Michał Maciaszczyk, na co dzień współpracujący z artystami tej miary jak Ricardo Muti, Zubin Mehta, Mścisław Rostropowicz, Bernard Haitink czy Nicolaus Harnoncourt. Usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego, Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza, Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz oraz Orawę Wojciecha Kilara.

Podczas Nieszporów Uroczystości Trójcy Najświętszej zabrzmi chorał gregoriański, którego istotę najlepiej wyraził Thomas Merton:
" Ciepło śpiewu gregoriańskiego jest pełne surowej powagi.
Ukrywa się głęboko pod powierzchnia zwykłego wzruszenia
i dlatego nigdy cię nie nuży.Ta muzyka wciąga cię w głąb,
gdzie kołysze cię w skupieniu i pokoju i gdzie odnajdujesz Boga.
Spoczywa w Nim i On cię uzdrawia swoja ukryta mądrością."
Nie zabraknie też występów scholi benedyktyńskiej.

... i dla ciała


Red. Leszek Horwath zaostrzy nam apetyt prezentacją "Smaki małopolskie", a Mariusz Bereta przedstawi "Tradycje piwowarskie i winiarskie w klasztorach europejskich".
Na głodomorów będą czekały stoiska z produktami klasztornymi. Niezdecydowanych gospodarze zapraszają na degustację, a przekonanym - rekomendują klasztorną restaurację, kawiarenkę na terenie opactwa i przyklasztorny sklep.

Szczegółowy program obchodów znajdziemy tutaj: =pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.