Facebook Google+ Twitter

"Tyrmandiada" po raz pierwszy w Warszawie!

Inicjatywa skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, a także wszystkich zainteresowanych twórczością Leopolda Tyrmanda. Honorowy patronat nad imprezą objął m.in. Instytut Pamięci Narodowej.

Festiwal Wiedzy i Twórczości im. Leopolda Tyrmanda organizują Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. św. Tomasza z Akwinu. Impreza rozpoczęła się 26 maja i potrwa do 1 czerwca. Przewidziane są różnego rodzaju atrakcje dla uczestników, takie jak wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Dlaczego Leopold Tyrmand?


Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Szkoła, w której prowadzone są spotkania, przez 9 lat była dla niego domem. Mieszkał w jednej z dzisiejszych klas, dlatego też nikt nie wyobrażał sobie lepszego miejsca na zorganizowanie właśnie tu lekcji, które mają zaznajomić wszystkich z życiem tak wybitnej osobowości. Na pewno takie spotkania okażą się strzałem w dziesiątkę, ponieważ młodzi ludzie coraz częściej sięgają do biografii Leopolda Tyrmanda. Dlaczego tak jest? Człowiek ten był najzwyczajniej w świecie dla wielu osób autorytetem. Jego osoba budziła ciekawość wśród młodzieży kiedyś, w czasach PRL i budzi dziś, kiedy idolami są osoby, które spełniają zupełnie inne kryteria niż kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej cieszy fakt, że coraz więcej osób pyta o rzeczy z nim związane. Autor "Złego" był niczym gwiazda rozjaśniająca ponurą rzeczywistość komunistyczną, nie poddawał się dyktaturze, był autorem kryminałów, popularyzował jazz. W tamtych trudnych czasach, poprzez swoją postawę pokazywał innym, jak można być modnym także duchem i pomimo ciężkich chwil z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Zależy nam na tym, żeby o nim pamiętano


Tak zareagowała dyrektor festiwalu Marta Koszowy na pytanie dotyczące zasadności organizowania spotkania. - Mamy bardzo bogate plany, m.in. dotyczące organizacji w przyszłym roku, w ostatnim tygodniu sierpnia wielkiego festiwalu im. Leopolda Tyrmanda. Złożyliśmy w tej sprawie projekt do odpowiednich władz i czekamy na odpowiedź - dodała. Największą przeszkodą są oczywiście koszty. Nie trzeba wielkiej wiedzy, żeby zrozumieć, że szkoły zwyczajnie na to nie stać. Kilka instytucji jest zainteresowanych pomysłem, choć na dzień dzisiejszy jest to pomoc symboliczna. Dlatego trwają starania o zwiększenie budżetu, co zapewni festiwalowi odpowiedni rozgłos i jakość. Organizatorzy obiecują, że będą podejmować rozmowy z każdym, kto będzie chciał włączyć się w promowanie osoby Leopolda Tyrmanda. Nie da się ukryć, że najbardziej pożądanymi partnerami byłyby oczywiście władze Warszawy, którym powinno zależeć na promowaniu sławnych osób, będących kiedyś jej mieszkańcami oraz instytucje pozarządowe zajmujące się kulturą.

Trochę faktów ...


Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 r. w Warszawie. Pisał pod pseudonimem Jan Andrzej Stanisław Kowalski. Jego rodziców podczas wojny wywieziono do Majdanka, tam zginął jego ojciec. Matka przeżyła wojnę, a potem wyjechała do Izraela. Tyrmand był postacią niezwykle w Polsce popularna w latach 50., owianą własną legendą. Aby uniknąć identyfikacji jako Żyd, Tyrmand zdobył dokumenty na nazwisko obywatela francuskiego i zgłosił się dobrowolnie na roboty do Niemiec, chcąc, jak twierdził, dostać się do Francji. W III Rzeszy pracował m.in. jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. Po wojnie pracował dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, jako dziennikarz w Agencji Prasowo-Informacyjnej, następnie w redakcji "Przekroju". Pisał w wielu ówczesnych pismach: "Przekroju", "Expressie Wieczornym", "Tygodniku Powszechnym", "Reczpospolitej", "Dziś i Jutro", oraz "Ruchu Muzycznym". Specjalizował się w recenzjach teatralnych, muzycznych i sportowych. Był autorem takich pozycji jak: Hotel Ansgar, Zły, Gorzki smak czekolady Lucullus, Życie towarzyskie i uczuciowe czy Siedem dalekich rejsów. W sierpniu 1971 ożenił się z Marry Ellen Fox, jego czytelniczką, doktorantką iberystyki na Uniwersytecie Yale. 19 marca 1985 Tyrmand zmarł na zawał serca podczas wakacji w Fort Meyers na Florydzie mając 65 lat.

***
Szczegółowy program imprezy znajdziesz tu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla fanów "Złego" - zapraszam do ankiety na temat tej książki:)

http://www.ankietka.pl/ankieta/37388/zly-leopolda-tyrmanda-odbior-ksiazki-po-polwieczu.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.