Facebook Google+ Twitter

"Tyś jest kapłanem na wzór..." - pamięci ks. Popiełuszki w Bytomiu

W sobotę 12 stycznia w Biurze Promocji Bytomia odbyła się prezentacja książki "Tyś jest kapłanem na wzór... Ks. Jerzy Popiełuszko w Bytomiu 8.X.1984 r." Przedstawia ona jedno z ostatnich publicznych wystąpień błogosławionego księdza Jerzego.

"Tyś jest kapłanem na wzór... Ks. Jerzy Popiełuszko w Bytomiu 8.X.1984 r." Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Sznajdera. / Fot. Piotr A.Jeleń8 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił mszę św. i wygłosił kazanie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu. Jak się okazało, było to jedno z ostatnich publicznych wystąpień ks. Jerzego Popiełuszki, który jedenaście dni później został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB.

Pobyt w Bytomiu oraz odprawienie mszy św. wraz z wygłoszeniem homilii przez księdza Jerzego Popiełuszkę, było wydarzeniem tyle doniosłym, co niezmiernie rzadkim. Wszak poza Warszawą i Częstochową, gdzie na Jasną Górę przybywał na Pielgrzymki Ludzi Pracy, to właśnie Bytom był jednym z czterech miast, po Krakowie, Gdańsku, a przed Bydgoszczą, w których ksiądz Jerzy odprawił mszę i wygłosił kazanie.

Bydgoszcz była ostatnim miejscem spotkania kapłana z wiernymi. To właśnie z niej w drodze powrotnej do Warszawy został ksiądz Jerzy uprowadzony, a następnie w bestialski sposób zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.Gospodarz Biura Promocji Bytomia przy Rynku 7, prezydent miasta Piotr Koj w powitaniu; siedzą od lewej Andrzej Sznajder, Łucja Marek i ks. Józef Marecki. / Fot. Piotr A.Jeleń

Autorzy książki przytaczają słowa księdza Bronisława Piaseckiego, zdaniem którego: Dramat Popiełuszki rozpoczął się nie dlatego, że występował u Kostki (kościół pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie) i był radykalny, tylko, że zaczął jeździć po Polsce, to znaczy wyszedł z jednego środowiska, które SB mogła kontrolować całkowicie. Nie zawsze wiedzieli, gdzie jedzie, w jednych parafiach to ogłaszano, w innych nie i służby były zaskakiwane.

Ojciec Ryszard Śleboda

Skąd pomysł na wizytę księdza Jerzego Popiełuszki właśnie w Bytomiu, w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża? Otóż w latach 1979-1982 ojciec Ryszard Śleboda z Zakonu Kapucynów był duszpasterzem bytomskiej świątyni, a od 15 lipca 1981 roku jej administratorem. Ponadto od listopada 1980 roku był przełożonym domu zakonnego. Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża był w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia miejscem działalności religijno-patriotycznej, do czego w dużej mierze przyczynił się ojciec Ryszard.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chętnie przeczytam. Zobaczę czy będzie równie interesująca jak ta link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.