Facebook Google+ Twitter

Tysiąc hektolirów wina od jednego rolnika

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-15 13:39

Polski parlament chce zezwolić na produkcję lokalnych win przez rolników. Rocznie z jednej winnicy będzie mogło powstać najwyżej tysiąc hektolitrów tego alkoholu.

Sejm już zmienił ustawę w tej sprawie. Zniesiono między innymi przymus utrzymywania składu celnego przez lokalnych producentów win gronowych. To znacznie podnosiło koszty i w rezultacie czyniło produkcję wina z lokalnych winnic nieopłacalną. Teraz ustawa trafiła do Senatu i czeka na podpis prezydenta.

Poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Konwiński podkreśla, że żaden z klubów parlamentarnych nie głosował przeciwko nowym przepisom.

Feliks Karnicki z podsłupskiego Głobina ma 70 arową winnicę. Mówi, że na taką ustawę czekał od siedmiu lat. Rocznie chce produkować około czterystu hektolitrów wina. Na razie wytwarza je na własny użytek i - jak mówi - w naszych warunkach rośliny świetnie sobie radzą.

Do 12 września rolnicy, którzy produkują wino muszą zgłosić obszar uprawy, a także gatunki wina do Agencji Rynku Rolnego. Wtedy będą mogli sprzedawać również efekt tegorocznych zbiorów i produkcji.
W Polsce winnice zajmują tylko około trzystu hekatatów. Lokalne wina wytwarza około pięćdziesięciu osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.