Facebook Google+ Twitter

Tysiąc Polaków to my wszyscy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-15 13:01

Zbliżają się przedwczesne wybory, więc rusza i kampania wyborcza. Pieniądze na reklamy zdecydował się wyłożyć tylko PiS, ale za to na dobre ruszyła walka o "Polaków".

Nieprzypadkowo słowo "Polacy" napisałem w cudzysłowu, bowiem nie chodzi mi tutaj o ogół ludzi posiadających obywatelstwo polskie, lecz o samo słowo. Wystarczy tylko posłuchać wypowiedzi polityków, a w wielu z nich usłyszymy jak często słowo to się powtarza. "Polacy nie chcą już tego rządu", "Polacy żądają powołania komisji śledczej", czy "Polacy chcą budowy lepszej Polski i dlatego popierają nasz rząd", to tylko niektóre ich wypowiedzi. Jacy Polacy? My wszyscy, czy może tylko część?

Chodzi oczywiście o wyniki badań opinii publicznej, czyli reprezentatywną grupę osób liczącą zazwyczaj jakieś 1000 osób. Powoływanie się na wyniki sondaży budzi jednak w wyborcy pewne zastanowienie i nieufność, bo przecież firm badających opinię publiczną jest wiele i wyniki ich badań często bardzo różnią się między sobą. Ba, nawet w ostatnich wyborach do parlamentu mieliśmy do czynienia z pomyłką sondażową.

Określanie wyników sondaży mianem "Polaków" jest więc znacznie korzystniejsze. Słowo to brzmi znacznie lepiej i wiarygodniej oraz daje do zrozumienia, iż za taką, a nie inną decyzją opowiada się znaczna część naszych rodaków. To z kolei służy przeciągnięciu na swoją stronę niezdecydowanych, którzy często decydują się oddać głos zgodnie z preferencjami większości obywateli.

W kilku przypadkach nawet i to nie wystarczyło i dla uzasadnienia oraz podparcia swoich racji sięgnięto po bardziej doniosłe słowa jak "Unia Europejska", czy "świat". Wychodzi na to, że cała kula ziemska obserwuje naszą sytuację polityczną i w każdym wypadku wyraża swoje zdanie, a mogły nas o tym przekonać niedawna publikacja Adama Michnika w "Gazecie Wyborczej" - przedruk z El Pais, czy nawoływania prof. Bronisława Geremka, który z upodobaniem powołuje się na "Europę".
.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.08.2007 23:52

Czekam w swojej montażowni na materiały gotowych do batalii partii. Wcale nie będę wybierał mniej czy bardziej słusznych zawodników. Poznaliśmy ich już wszystkich, a nowi niczym chyba nas już nie zaskoczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.