Facebook Google+ Twitter

Tysiąc szkół na ... ?

"Tysiąc szkół na tysiąclecie" to hasło propagandowe, które pojawiło się w ustach I sekretarza PZPR Władysława Gomułki w 1958 roku. Ten oszust, szalbierz i moskiewski sprzedawczyk zdecydował o zbudowaniu w okresie kilku lat wielu szkół.

Tych przysłowiowych tysiąclatek - dla uczczenia 1000-lecia Polski i jej państwowości zbudowano w rzeczywistości 1417.
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Elementary_school_in_Szczawin_Ko%C5%9Bcielny_near_Zgierz_Poland_1.jpg&filetimestamp=20060527144937 ;   Elementary school in Szczawin Kościelny near Zgierz Poland 1.jpg; modyfikacja własna; / Fot. Kwz
Tylko w latach 2006-2008, modernizując szkolnictwo, reformując je i dostosowując do wysokich i najwyższych standardów zamknięto 1252 szkoły. W roku bieżącym ma być zamkniętych kolejnych 850 szkół.

Minister edukacji Katarzyna Hall mówiła w Sejmie: "... że samorząd będzie mógł przekazać stowarzyszeniu lub fundacji każdą szkołę, a nie, jak teraz, liczącą do 70 uczniów. Szefowa MEN tłumaczyła, że ten zapis ma właśnie umożliwić ratowanie szkół przed likwidacją."
Minister edukacji Katarzyna Hall stwierdziła ponadto w Sejmie, że liczebność klas w szkołach podstawowych wynosi na wsi 15-18 uczniów, a w miastach 22 uczniów.
W szkołach moich córek, w Warszawie, liczebność klas wynosi: ok. 28 uczniów w szkole podstawowej i ok. 34 w gimnazjum. Prawdopodobnie Pani minister uwzględniła w swoich rachubach szkoły prywatne, nic o tym nie mówiąc posłom?

A jaka byłaby liczebność klas w szkołach publicznych, gdyby nie istniały szkoły prywatne?
Jak zwykle, Sejm przyjął z ukontentowaniem wyjaśnienia ministra, bo przecież sam podjął wcześniej decyzje o reformie szkolnictwa i ratowaniu szkół. I niestrudzenie wciąż te działania podejmuje – dziś rękami Pani Katarzyny Hall z Platformy (nomen-omen) Obywatelskiej.

Czy realizacja całkiem współczesnego hasła propagandowego: "Orlik 2012" nie stoi w sprzeczności z zamykaniem szkół? Bo co gmina pocznie z orlikiem zbudowanym przy likwidowanej właśnie szkole? Gazeta nie wspomina by podjęto w dyskusji ten wątek.

Źródła:
- "Sejm: dlaczego znika tyle szkół" Renata Czeladko 30-04-2011,
www.rp.pl ;
- "50. rocznica oddania do użytku pierwszej szkoły "tysiąclatki"" 50. rocznica oddania do użytku pierwszej szkoły tysiąclatki;
- Tysiąclatka wikipedia.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mamy za to na Afganistan i 50 tysięcy kolejnych urzędników. Bo o tym ponoć wszyscy marzymy - nie o wykształceniu naszych dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ten oszust, szalbierz i moskiewski sprzedawczyk zdecydował o zbudowaniu w okresie kilku lat wielu szkół"-dobre.
Teraz nie mamy na ich remonty i utrzymanie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.