Facebook Google+ Twitter

Tysiące chrześcijan odwiedziło Betlejem w Boże Narodzenie

Pomimo trudnej sytuacji politycznej, tysiące chrześcijan odwiedziły Betlejem, aby uczestniczyć w uroczystej pasterce. Obchody, odbywające się w cieniu konfliktów, stały się tradycyjnie okazją do wezwania do zawarcia pokoju.

Grota św. Hieronima przy Bazylice Narodzenia w Betlejem / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Betlejem-Hieronim.JPGBetlejem, leżące niedaleko Jerozolimy, w granicach autonomicznego Zachodniego Brzegu Jordanu, jako miejsce narodzin Jezusa, jest od zawsze, szczególnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia, celem pielgrzymek chrześcijan z całego świata. W tym roku liczbę odwiedzających miasto pielgrzymów szacuje się na 35-50 tysięcy. Uroczystości, w asyście sił porządkowych, tradycyjnie odbyły się przy Grocie Narodzenia Pańskiego. Przed tym ważnym dla chrześcijan miejscem ustawiały się długie kolejki wiernych. Plac przed kompleksem, w skład którego wchodzi Grota, opanowały świętujące tłumy pielgrzymów, którzy na jarmarkach mogli kupić prezenty dla swoich najbliższych oraz pamiątkowe dewocjonalia. Pojawili się także ubrani w czerwone, typowo zachodnie stroje Mikołaje, rozdający przechodniom prezenty.

Obchody swój szczyt osiągnęły podczas pasterki, odprawionej przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy Fouada Twala w kościele p.w. św. Katarzyny, niedaleko Groty Narodzenia Pańskiego. W kazaniu, wygłoszonym przy obecności władz Autonomii Palestyńskiej, Patriarcha wezwał do pokoju w Ziemi Świętej. Mówił o tym, że brak państwa palestyńskiego uniemożliwia pokojowe współistnienie narodów izraelskiego i palestyńskiego. Twal podkreślił, nawiązując do tradycyjnego w te święta obdarowywania najbliższych, że o wiele wartościowszym prezentem, przewyższającym wszelkie bogactwa, jest pokój, który musi zapanować pomiędzy wszystkimi mieszkańcami Ziemi Świętej. Jednocześnie docenił „godne pochwały wysiłki” wielu polityków, którzy jednak nadal nie potrafią znaleźć satysfakcjonującego wszystkie strony rozwiązania. W uroczystościach wziął także udział Mahmud Abbas, prezydent Autonomii, przekazując przy tej okazji wszystkim chrześcijanom „przesłanie pokoju i miłości”.

Święta w Betlejem mają szczególne znaczenie dla Palestyńczyków, dlatego też większą część kazania zdominowały problemy polityczne. Liczne wezwania do pokoju wynikają także ze zbliżającej się rocznicy ataku Izraela na Strefę Gazy, kiedy poprzedzające to wydarzenie napięcia doprowadziły do odwołania obchodów w Betlejem. Kolejną kontrowersją, powracającą w tym roku, było bardzo restrykcyjne przyznawanie chrześcijanom palestyńskim, stanowiącym ok. 3 proc. populacji, pozwoleń na opuszczenie Strefy. W tym roku do Betlejem mogło przybyć jedynie niecałe 300 pielgrzymów z około 900, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w obchodach. Społeczność chrześcijańska, w skład której wchodzą wierni różnych kościołów, liczy w Strefie Gazy około 4000 osób.

Źródła:
alrai.com
aawsat.com
aljazeera.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A kto był na pasterce w małej wiosce o tej samej nazwie Pasterka? Malownicza wioska położona tuż przy samej granicy z Czechami u samego podnóża Szzczelińca Wielkiego. Pasterka w Pasterce :) W Pasterce ta uroczysta msza jest odprawiana o 22.00. Tradycją jest to, że przyjeżdżają na nią leśnicy z całej okolicy. W Pasterce msza jest odprawiana w małym barokowym kościółku. Niesamowity klimat: góry, często śnieg i sama nazwa Pasterka. www.pasterka.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.