Facebook Google+ Twitter

Tysiące Irańczyków na pogrzebie ajatollaha

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-20 13:25

Tysiące Irańczyków zmierzają do świętego dla szyitów miasta Kom, by uczestniczyć w pogrzebie ajatollaha Hosejna Alego Montazeriego. Zmarły duchowny był jednym z największych krytyków rządzącego Iranem prezydenta Mahmuda Ahmadineżada i duchowym autorytetem opozycyjnych reformatorów.

Pogrzeb zaplanowano na poniedziałek. Władze obawiają się, że pogrzeb ajatollaha Montazeriego przerodzi się w falę protestów przeciwko reżimowi.

Hosejn Ali Montazeri należał do najbliższych współpracowników Ruhollaha Chomeiniego w okresie po rewolucji islamskiej i był typowany jako jego następca. Jednak tuż przed śmiercią lidera irańskiej rewolucji drogi duchownych rozeszły się. Montazeri i Chomeini poróżnili się co do wizji państwa. Według Chomeiniego, poglądy ajatollaha Montazeriego były zbyt reformatorskie i dlatego na swego następcę wskazał ajatollaha Sajeda Mohammada Alego Chamenei.

W ostatnich latach Hosejn Ali Montazeri należał do grona krytyków obecnego reżimu w Iranie. W 2003 roku był jednym z sygnatariuszy protestu irańskich dysydentów. Pod koniec lat 90. przez kilka lat był przetrzymywany w areszcie domowym za krytykowanie szyickiej hierarchii duchownej.
Jak podała irańska agencja rządowa, duchowny zmarł we śnie w świętym mieście Kom. Miał 87 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.