Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6916 miejsce

Tysiące Niemców przeciw NPD. "Nein" dla festynu neonazistów

Narodowcy w Niemczech - inaczej niż w Polsce - czują się raczej niepewnie. Akcentują swoją obecność w życiu społecznym i politycznym na różne sposoby, w tym szczególnie drastycznie w walce z obcymi i policją. Władze zaś czynią kroki w kierunku zakazu istnienia organizacji o profilu narodowym.

Sonda

Boisz się odrodzenia nazizmu?

Counter-demonstrators protest against a rally of the German extreme right-wing National Democratic Party (NPD) in the Tegel area of Berlin, Germany, 10 August 2012 / Fot. EPA/Britta PedersenNazizm - z definicji - jest skrajną ideologią niemiecką, która powstała w wyniku rozwoju społeczeństwa masowego; ideologią opartą o pierwiastki szowinistyczne i rasistowskie. Gdyby myśli nazistowskie mogły zabijać - świat byłby bezludny. Ideologia nazizmu musi budzić niepokój i budzi. Nazizm daje napęd narodowcom

Narodowcy w Niemczech stanowią wielką siłę, z którą władze muszą się liczyć. Dają o sobie znać na różne sposoby, najczęściej drastyczne i wrogie, szczególnie w walce z obcymi i policją. Ich idee i drogi walki o "narodowe" prawa, stały się wzorcem dla narodowców innych krajów, w tym także polskich. Zresztą siły, dążenia i idee narodowców europejskich, łączą się w większości wątków. Służą temu, m.in. spotkania i szkolenia delegatów.

Przeciwko festynowi NPD

Narodowców niemieckich potępiają nie tylko władze. Nie znajdują także poparcia w coraz szerszych kręgach społeczeństwa Niemiec. Dała temu wyraz m.in. ludność landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego – polskiego sąsiada zza zachodniej granicy. W minioną sobotę, ponad dwa tys. osób utworzyło w mieście Pasewalk - na północnym wschodzie Niemiec - dwukilometrowy łańcuch ludzkich rąk, aby w ten zbiorowy sposób wyrazić protest przeciwko festynowi NPD organizowanemu dla neonazistów.

Według prasy był to pierwszy tak zdecydowany i tak liczny protest w regionie, który uchodzi za bastion narodowej prawicy. Protest odniósł sukces, a władze oficjalnie zaczęły działać przeciwko inicjatywie narodowców. Zaczęły działać skutecznie.

Ten przygraniczny region landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, jest jednym z najbiedniejszych w Niemczech. Z blisko 12-tysięcznego Pasewalku, który leży niespełna 40 km od Szczecina, wielu młodych ludzi – z braku pracy i biedy - ucieka na Zachód i do większych miast. A ci, co zostają, zwykle nie widzą dla siebie perspektyw, ani na miejscu, ani gdzie indziej. Stają się, więc łatwym narybkiem neonazistowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD) i zazwyczaj pewnym jej elektoratem.

Święto neonazistów blisko polskiej granicy

Przed rokiem w regionie Meklemburgii, w wiosce Koblentz - NPD zdobyła ponad 30 procent poparcia w wyborach samorządowych, a w kilku sąsiednich miejscowościach - ponad 20 procent. Dzięki wysokiemu poparciu, na tych biednych terenach, zarażonych nazizmem, posłowie skrajnie prawicowej partii NPD zasiadają w parlamencie landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Nic zatem dziwnego, że prasowy organ skrajnej prawicy - gazeta "Deutsche Stimme" - postanowiła zorganizować w tym roku dwudniowy letni festyn NPD w regionie, w którym narodowcy mają największe społeczne poparcie. Do miejscowości Viereck, pod miastem Pasewalk, miało zjechać na festyn ponad tysiąc działaczy i sympatyków groźnej skrajnej prawicy. Groźnej na tyle, że już kilkakrotnie były oficjalne wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, o delegalizację NPD. Poparcia jednak nie znalazły.

Tym razem, podczas festynu NPD w Viereck, neonaziści "zamierzali udowodnić, że ta okolica należy do nich" - ocenił oficer Axel Falkenberg z policji w Anklam. "Ale ten plan spalił na panewce" - podkreślił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jarek Łazik
  • Jarek Łazik
  • 16.08.2012 22:40

Nie zapominajmy, że nazizm wyrósł na lewicy. Jakoś tak dziwnie usilnie próbuje się go przypisać drugiej stronie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rak
  • Rak
  • 13.08.2012 17:36

"Tysiąca Niemców przeciwko NPD" Imponujące, aż się popłakałem.A setki tysięcy za NPD.Tak wyglądają dzisiaj Niemcy ,tylko opinia europejska nie chce tego widzieć.Do czasu ,tylko oby nie było za późno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.