Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze. Obchody Wniebowzięcia NMP

Ewa Bo
Ewa Bo
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Guido Reni (1575–1642) /wikipedia/wolne zasoby
15 sierpnia obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwana również świętem Matki Boskiej Zielnej.

Piesze pielgrzymki, liczące kilkadziesiąt tysięcy pątników, docierały do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej szła, licząca około 230 osób, grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca. Dotarła na miejsce po 19 dniach marszu, przemierzając 638 kilometrów.

Jaki jest sens pielgrzymowania?

Wczoraj bp Krzysztof Nitkiewicz takimi słowami zwrócił się do pątników: - Wszystkim wam należy się złoty medal, po pierwsze dlatego, że każdy z was, przy Bożej pomocy, pokonał własne słabości, zwyciężył samego siebie, stając się żywą chwałą Pana Boga. Zasługujecie na medal także za to, że daliście wspaniałe świadectwo. Świadectwo, że chrześcijanin to człowiek aktywny, twórczy, radosny, który przemienia świat siłą dobra.

Podczas świętaWniebowzięcia NMP Kościół wyraża i celebruje wiarę, że Maryja po śmierci została wzięta z ciałem i duszą do nieba. Święto to należy do najważniejszych świąt maryjnych. W Polsce nazywane też jest świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. W wielu miejscowościach odbywają się dożynki rolnicze.

Uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze nawiązują w tym roku do programu duszpasterskiego "Kościół naszym domem".

O godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta msza św, której przewodniczył Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na uroczystości nie zabrakło również kard.-seniora Józef Glempa, abp-seniora Stanisława Nowaka oraz bp pomocniczego Jana Wątroby.

Najważniejsza część homilii dotyczyła dogmatu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak abp Depo przypomniał także o tym, że uroczystość ta oraz "czas sierpniowych pielgrzymek, wpisuje się w rocznicę Cudu nad Wisłą z 1920 r., Powstania Warszawskiego z 1944 r., męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego z 1941, czy też polskiej Solidarności lat 80-tych. ( ...) Czas ten jest dla nas wszystkich sposobem dla przeprowadzenia trudnego testu wiary w Boga i odpowiedzialności za losy ojczyzny".

Droga Krzyżowa zaplanowana jest na godz. 14. Poprowadzi ją młodzież z duszpasterstwa na "Halach". Natomiast o godz. 16 rozpocznie się różaniec w Kaplicy Matki Bożej.

Wieczorne obchody uroczystości zainauguruje o godz. 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach Jasnogórskich. O godz. 19 sprawowana będzie na Szczycie msza święta. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Uwieńczeniem święta Matki Bożej będą salwy armatnie.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto