Facebook Google+ Twitter

Tysiące słoni ginie z rąk kłusowników

Liczba zabijanych dla kłów słoni stale rośnie. Kłusownicy, jeśli nie da się ich powstrzymać, mogą doprowadzić do wytępienia gatunku.

Dla nas słonie, zwłaszcza te z podniesioną trąbą, są symbolem szczęścia, królewskości, siły i mocy. / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikDla nas słonie, zwłaszcza te z podniesioną trąbą, są symbolem szczęścia, królewskości, siły i mocy. Słonie w kulturze azjatyckiej są także symbolem mądrości. Słyną z fenomenalnej pamięci, a swą inteligencją dorównują delfinom i małpom. Naukowcy dowodzą, że ssaki te posiadają zdolność do odczuwania współczucia, altruizmu, samoświadomość i umiejętność drobnego modyfikowania narzędzi. Ich dobroczynna energia roztacza opiekę nad rodziną, społecznością, przynosi zdrowie, szczęście i bogactwo.

Niestety, według kłusowników, bogactwo zapewnić mogą jedynie ich kły. Sądząc po ilości skonfiskowanej kości słoniowej w ubiegłym roku śmierć poniosło minimum 2,5 tys. słoni - przeczytać możemy w artykule w serwisie losyziemi.pl.

Ekolodzy są bezsilni. Mimo ogromnych starań, wciąż przegrywają walkę z rosnącymi w siłę gangami. Kłusownicy, jeśli nie da się ich powstrzymać, doprowadzić mogą do wytępienia gatunku. Biedne, stanowiące ze względu na swą wielkość, łatwy łup ssaki, nie mają się gdzie przed nimi ukryć.

W Afryce, na początku ubiegłego stulecia żyło około 5-10 mln słoni, pod koniec XX wieku było ich już mniej niż 500 tysięcy.

W Tanzanii ginie około 50 słoni miesięcznie, a konfiskata, nawet ogromnych partii przemycanej kości słoniowej rzadko kiedy kończy się aresztowaniem winnych.

Pod koniec ubiegłego roku w Malezji przechwycono transport o wartości 1,3 mln dolarów. Setki kłów niewinnych słoni znajdowało się w kontenerach przewożonych z Afryki, których zawartość określona była mianem eksponatów sztuki ludowej.

W październiku tego roku, jak podaje wp.pl, celnicy z Hongkongu skonfiskowali ponad 1,2 tys. kłów oraz wyroby z kości słoniowej o wartości prawie 3,5 mln dolarów i wadze przekraczającej 4 tony. Ładunek był zgłoszony jako ładunek plastikowych odpadów. Zginęło kolejnych 600 słoni.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Najprościej by było wytępić kłusowników ten gatunek jest liczny i odradzający się ja bym tak zrobił no i druga strona to odbiorcy Chiny i inne kraje azjatyckie to rynek zbytu kłów słoni i rogów nosorożców

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.