Facebook Google+ Twitter

Tysiące wiernych stoją w kolejce do grobu Jana Pawła II

Tysiące ludzi, w tym wielu Polaków, stoją w kolejce do Grot Watykańskich, by w uroczystość Wszystkich Świętych oddać hołd Janowi Pawłowi II przy jego grobie. W środę przypada 60. rocznica święceń kapłańskich Karola Wojtyły.

Przez cały Plac świętego Piotra ciągnie się gigantyczna kolejka wiernych. Na wejście do krypty trzeba czekać około kilkudziesięciu minut. Groty Watykańskie zostały otwarte dla wiernych dopiero około godziny 13, gdyż wcześniej w bazylice Benedykt XVI odprawiał mszę. Ze względów bezpieczeństwa w czasie mszy papieskich podziemia są zamknięte.

Jak zawsze pracownicy służb porządkowych bazyliki nie pozwalają wiernym zapalać zniczy i świec przy grobie polskiego papieża. Nielicznym pielgrzymom udaje się pozostawić przy płycie nagrobnej bukiety kwiatów.

Warto zwrócić uwagę, że w Grotach panuje niezwykły porządek, a przejście wiernych koło grobu jest bardzo dobrze zorganizowane. Ludzie, którzy chcą zatrzymać się przy grobie Jana Pawła II na chwilę modlitwy, mają taką możliwość.

1 listopada przypada 60. rocznica święceń kapłańskich KarolaWojtyły. W swej książce pod tytułem "Dar i tajemnica" z 1996 roku papież tak wspominał 1 listopada 1946 roku: "Moje święcenia kapłańskie miały miejsce w dniu, w którym zwykle tego sakramentu się nie udziela(...). Jednakże Książę Metropolita (kardynał Adam Sapieha) wybrał ten dzień ze względu na to, że miałem wkrótce wyjechać do Rzymu na dalsze studia. Przyjmowałem święcenia sam, w prywatnej kaplicy Biskupów Krakowskich". W ceremonii tej uczestniczyła niewielka grupa krewnych i przyjaciół Karola Wojtyły.

Rano 2 listopada, w Dzień Zaduszny, gdy minie rok i siedemmiesięcy od śmierci Jana Pawła II, przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Watykanu i Rzymu zgromadzą się przy jego grobie na mszy świętej. O godzinie 18 tego samego dnia do Grot Watykańskich zejdzie Benedykt XVI, który będzie modlić się przy grobach swych poprzedników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.