Facebook Google+ Twitter

Tyska akcja sprzątania psich kup

W Prima Aprilis ruszyła w Tychach akcja "sKUPmY się na problemie". Ale to nie żart! Miasto wzbogaciło się o 20 specjalnych stacji wyposażonych w biodegradowalne worki na psie odchody. Głównymi odbiorcami kampanii są... dzieci!

Logo akcji / Fot. Archiwum Urzędu Miasta TychyDziś odbyło się spotkanie inauguracyjne. Uczestniczyli w nim przede wszystkim uczniowie tyskiej Szkoły Muzycznej i Szkoły Podstawowej nr 18, dziennikarze oraz policja. Uczestnikom zaprezentowano specjalny odkurzacz do zbierania psich odchodów, poinstruowano jak samemu sprzątać po czworonogach. Policjanci zorganizowali pokaz dla dzieci, które mogły zobaczyć jak atakuje pies policyjny.

Uczniowie zaproszonych szkół / Fot. Archiwum Urzędu Miasta TychyOrganizatorzy (magistrat miasta, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Miejski Zarząd Oświaty i Miejska Biblioteka Publiczna) chcą od przyszłego tygodnia spotykać się z uczniami na boiskach szkolnych. Dzieci będą mogły obejrzeć prezentację wytresowanego psa Komendy Miejskiej Policji, pojemnika na odchody, odkurzacza. Poza tym zostaną rozdane ulotki informujące o akcji.

Dlaczego akcja jest skierowana właśnie do dzieci, a nie dorosłych? Jak twierdzi jeden z organizatorów, dorośli często nie myślą o tym, żeby sprzątać po swoich pupilach, trudniej do nich dotrzeć. Dzięki zorganizowaniu takiej akcji, łatwiej trafić do samego dziecka. W dniach spotkań uczniowie będą mieli lekcje wychowawcze, informujące o tym, w jakim celu udadzą się na spotkanie. Biblioteka organizuje poza tym specjalny konkurs dla dzieci.

Na pytanie o przyszłość i korzyści z akcji, p. Aleksandra Cieślik, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach odpowiada: - Kampania społeczna działa na ludzką świadomość. Jeśli choć parę osób zacznie sprzątać po swoich czworonogach, jest to już sukces. Wszystko w rękach ludzi. Chcemy im pokazać, że kochać swojego psa to nie tylko go głaskać, ale o niego dbać...

Stacje zakupione przez Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy, miejsce znalazły w najpopularniejszych tyskich parkach, m.in w Parku Niedźwiadków, na Sublach, w Parku Górniczym i pod "Żyrafą".


*********
Komentarz własny: Niestety, pierwsza moja myśl, kiedy zobaczyłem akcję inauguracyjną brzmiała: "ale kapa, więcej szumu niż to tego warte". Widziałem tylko stację, samochód policyjny, psa i buczący odkurzacz. Na spotkaniu poza uczniami pobliskich szkół i reprezentacją grona organizatorów, pojawiło się kilka starszych pań i przypadkowych przechodniów."Psi plakat" - instrukcja użytkowania stacji / Fot. Archiwum Urzędu Miasta Tychy Inauguracja nie odbyła się na żadnej scenie, podeście. Był tylko mikrofon, który nie został wyłączony, kiedy powinien i dwa głośniki. Ludzie stali na trawie i chodniku...
Początkowo bylem w szoku, ale dowiedziałem się, że to dopiero pierwsze z serii spotkań. Kolejne będą odbywały się na terenach tyskich szkół, na boiskach, na trawie. Ci, którzy zostali zaproszeni - przybyli, jednak aktywność dorosłych mieszkańców była znikoma. Wiadomo, czas (godz. 11), ale szczerze mówiąc, do mnie ta akcja nie trafia w ogóle. Być może jednak organizatorzy przedsięwzięcia to przewidzieli i dlatego głównie skierowali swą uwagę w kierunku dzieci. Większość uczniów była bowiem zafascynowana psem policyjnym, szczególnie, gdy wybrańcy mogli sami trzymać go na smyczy, kiedy atakował policjanta. Oni zapewne zapamiętają takie przeżycie. Opowiedzą o tym swoim rodzicom, posprzątają po psie, upomną starszych. Miejmy nadzieję, że to właśnie dzięki dzieciom, które wezmą udział w spotkaniach, akcja, mimo slabej organizacji, odniesie sukces.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W Szwajcarii jest podobnie. Kazdy zbiera kupy za swoim pupilem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Niemczech jest to praktykowany już dłuższy czas...i szczerze w sąsiadującym z moim miastemFrankfurcie nad Odrą...kup psich ni widu ni słychu..a w Polsce nie znam człowieka, któryby na kał nienastąpił butem swym:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze mówiąc również wątpię w pozytywne skutki tegoż przedsięwzięcia, aczkolwiek nigdy nic nie wiadomo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.