Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34338 miejsce

Tyskie Wieczory Kolędowe dobiegły końca

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-01-12 22:00

12 stycznia w kościele p.w.św. Marii Magdaleny odbył się koncert finałowy XVII edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych. Jest to jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych tego miasta.

Staropolskie  / Fot. Justyna Wtulich5 stycznia w Szkole Muzycznej rozpoczęły się przesłuchania konkursowe chórów, które zgłosiły chęć udziału w XVII edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych. O nagrody walczono w trzech kategoriach: pierwsza to duże chóry parafialne (zrzeszające powyżej 21 osób), druga to chóry kameralne (do 21 osób), a trzecia kategoria to chóry świetlicowe, szkolne, ludowe itp. Największe wyróżnienie to oczywiście nagroda Grand Prix.

Uroczysty koncert inauguracyjny XVII edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych odbył się w parafii p.w.św. Krzysztofa i wystąpił na nim "Big-Band" Jarosława Grzybowskiego. Od 6 stycznia mogliśmy w tyskich kościołach usłyszeć kolędy w wykonaniu chórów z całego regionu. W Miejskim Centrum Kultury była okazja wysłuchania jazzowej aranżacji Marcina Przytulskiego, który wystąpił z zespołem „Bassilia”. Wielu tyszan zebrało się 11 stycznia w kościele p.w.św. Benedykta, gdzie zaśpiewał chór „God’s Property” – towarzyszył mu zespół szantowy „Perły i Łotry”.

- Tyskie Wieczory Kolędowe to cudowne przedsięwzięcie. Uczestniczę w nim regularnie od kilku lat. Bardzo lubię kolędy, a w wykonaniu chórów brzmią one niezwykle pięknie - mówi pani Teresa.

Koncert finałowy Tyskich Wieczorów Kolędowych odbył się tradycyjnie w kościele p.w.św. Marii Magdaleny. O godzinie 16 wszyscy nagrodzeni laureaci zaśpiewali wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”, a następnie każdy chór prezentował swoje umiejętności wykonując dwie kolędy. Grand Prix XVII edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych otrzymał Szkolny Chór „Bel Canto” z I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

- Optymistycznym znakiem jest widok rozśpiewanej młodzieży – to bardzo dobrze wróży na przyszłość. Laureaci niech dalej zachwycają się pięknem polskich kolęd i śpiewem radują nasze serca - powiedział ks. Antoni Reginek, przedstawiciel jury.

W drugiej części przybyli tyszanie wysłuchali prezentowane po raz pierwszy Staropolskie „Pastorelle”. Wykonawcy to:
Magdalena Spytek – alt
Piotr Rachocki - tenor
Tadeusz Piszek – bas – baryton
August Kowalczyk – słowo
Henryk Botor – organy
Chór „Pro Alte Ecclesiastica”

Zespołem instrumentalnym dyrygował Janusz Muszyński – dyrektor artystyczny Tyskich Wieczorów Kolędowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

interesujące;-) ale pewnie piwa tam zabrakło ;-) he,he plus;-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.