59575 miejsce

Tytan AZS Częstochowa zdobywcą Pucharu Challenge! Zdecydował złoty set

Po emocjonującej i dramatycznej walce w finale, europejskie trofeum wznieśli siatkarze z Częstochowy! Gospodarze przegrywali już w "złotym secie" 0:6, ale nie wywiesili białej flagi i ostatecznie pokonali Politechnikę Warszawską 18:16. MVP meczu został Dawid Murek.

Sonda

Kto wygra Challenge Cup w sezonie 2011/2012?

Przed spotkaniem:

Politechnika Warszawska musiała uznać wyższość siatkarzy z Częstochowy w finale Pucharu Challenge / Fot. Gabriela RosiakO europejski puchar Challenge walczą dwa polskie zespoły: Tytan AZS Częstochowa i AZS Politechnika Warszawska. W bardziej komfortowej sytuacji znajduje się drużyna spod Jasnej Góry. Dzięki wygranej w pierwszym spotkaniu w warszawskiej Arenie Ursynów, od historycznego sukcesu dzieli ich już tylko jeden, rozstrzygnięty na swoją korzyść mecz. Szanse na triumf w Challenge Cup wciąż ma także AZS Politechnika Warszawska. Aby tego dokonać, warszawianie muszą wygrać dzisiejszy pojedynek, a po nim "złoty set", który ostatecznie wyłoniłby właściciela pucharu.

W potyczkach rozgrywek Plus Ligi, w starciach obu zespołów górą zawsze byli podopieczni Radosława Panasa. Częstochowa mimo dwóch porażek, za każdym razem stawiała rywalom bardzo trudne warunki. W miniony wtorek nie było inaczej, jednak zespół ze Śląska doczekał się wreszcie zwycięstwa. "W sezonie ligowym przegraliśmy w prawdzie po ciężkiej walce, ale tym razem udało nam się w najważniejszym momencie wygrać." - mówił Krzysztof Gierczyński dla plusliga.pl.

Mimo iż mecz zakończył się wynikiem 3:1, przegranym nie można odmówić woli walki. W jednym z setów "Inżynierowie" przegrywając już 12:21, zdołali doprowadzić do remisu 24:24! "O losach meczu decydowały końcówki setów. Jesteśmy w połowie drogi, ale zarówno jeszcze bardzo daleko od zdobycia pucharu. W żadnym wypadku nie czujemy się faworytami." - zapewniał w rozmowie z tym samym portalem przyjmujący częstochowskiego AZS-u.

Najlepiej punktującym w pierwszym finałowym pojedynku został kapitan Tytana AZS-u, Dawid Murek, który zdobył aż 21 punktów, w tym 18 z ataku, 2 bezpośrednio z zagrywki i 1 blokując kontratak rywali. Tuż za nim uplasował się Michał Kamiński z 19 punktami (14 - atak, 5 - blok).

Po stronie Politechniki najskuteczniejszymi zawodnikami okazali się: Wojciech Żaliński wraz z Pawłem Mikołajczakiem. Obaj zdobyli po 14 punktów. Kapitan warszawian - Marcin Nowak - również nie zawiódł. Wywalczył 12 "oczek", osiągając wysoką - 63 procentową skuteczność w ataku.

"Inżynierowie" we wtorkowym spotkaniu postawili na silną zagrywkę, która dała im 9 punktów (4 asy Mikołajczaka). Częstochowianie popisali się asem serwisowym tylko cztery razy. Obie drużyny popełniły podobną ilość błędów własnych: AZS Częstochowa - 30, Politechnika Warszawska - 34.

Tytan AZS Częstochowa - AZS Politechnika Warszawska (Challenge Cup). Zapis relacji NA ŻYWO znajduje się na następnej stronie: