Facebook Google+ Twitter

Tytoń bez nikotyny o zapachu papierosa

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-22 08:43

Już wkrótce na półki sklepów mogą trafić papierosy wolne od nikotyny. Japoński naukowiec zidentyfikował gen, odpowiedzialny za obecność w liściach tytoniu uzależniającej substancji.

Według badacza odkrycie to może pomóc wielu ludziom zerwać z nałogiem. Na poszukiwania związku odpowiedzialnego za obecność nikotyny w tytoniu prof. Kazufumi Yazaki z Uniwersytetu Kioto poświęcił trzy lata. Wykazał on, że gen NT-JAT1 odpowiada za transport tej substancji do liści roślin.

Nikotyna powstaje w korzeniach, skąd następnie trafia do liści. Tam, jako naturalny środek owadobójczy, odstrasza insekty, które zjadają liście tytoniu. Ludzie już dawno odkryli, że nikotyna, również palona, wywołuje poczucie rozluźnienia. Równocześnie jednak silnie uzależnia, a w większych dawkach jest bardzo toksyczna. Tytoniowy dym zawiera również wiele innych, rakotwórczych substancji.

Następnym krokiem japońskiego naukowca będzie stworzenie papierosów wolnych od nikotyny oraz innych groźnych substancji. Równocześnie jednak zachowałyby one smak i zapach nikotyny.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.