Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13419 miejsce

Tzadik Poznań Festiwal 2009 już w najbliższy weekend

Trzecia edycja Tzadik Poznań Festiwal rozpocznie się w piątek, 17 lipca i potrwa trzy dni. Publiczność festiwalowa przede wszystkim będzie mogła posłuchać świetnej muzyki i zobaczyć wiele ciekawych projekcji.

Trzecia to już edycja Tzadik Poznań Festiwal, właściwie powinienem napisać "dopiero trzecia", bo przecież dopiero co wyszliśmy z niemowlęctwa. Mam jednak nadzieję, że festiwal zdążył wyraźnie określić swoją tożsamość.

Odwołując się do pewnych historycznie ukształtowanych symboli, staramy się pokazać kompletne oblicze kultury żydowskiej, zarówno tej, której rozdziały zostały już napisane, jak i dziejącej się współcześnie. Zarówno tej tworzonej w diasporze, jak i w dzisiejszym Izraelu.

Plakat tegorocznego Tzadik Poznań Festiwal 2009. / Fot. Materiały OrganizatoraSymbole współokreślające jej obszar są różne. Są to miejsca (pierwsza edycja festiwalu odbywała się w miejscu szczególnym - budynku dawnej synagogi, zamienionej przez Niemców na basen, działającym do dzisiaj).

księgi (performens poetycki "Słowo Święte, Słowo Przeklęte", z udziałem Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Piotra Matywieckiego oraz muzyków - Mateusza i Marka Pospieszalskich. Spotkanie z Agnieszką Sabor, autorką książki "Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek").
obrazy (złożona z dwóch części wystawa Yossi Lamela: "Yossi Lamel Retrospektywa" i premierowa "Serce moje" w poznańskim Muzeum Narodowym. Towarzyszące od początku festiwalu przeglądy filmowe, pierwszy prezentował filmy z muzyką Johna Zorna, drugi to nagrodzone na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy").

Jest wreszcie muzyka, która jest programowym fundamentem festiwalu. John Zorn, jedna z największych żyjących osobowości muzyki XX i XXI wieku na pierwszą edycję festiwalu przygotował zupełnie premierowy projekt, Masada Quintet (kwartet z gościnnym udziałem Uri Caine'a). Gościliśmy w Poznaniu muzyków tworzących współczesną scenę neo-klezmerską z USA, Izraela, Wielkiej Brytanii, Francji i oczywiście Polski. Wielu z nich odwiedziło Polskę po raz pierwszy, niektórzy przywieźli do nas swoje premierowe projekty.

- Właśnie tu, w Poznaniu widać wyraźnie, że w Polsce istnieje bardzo poważna grupa osób, która nie chce pogodzić się z obniżaniem poziomu kultury. Osób, które poszukują prawdziwych i silnych doznań artystycznych, które często są kompletnie niezauważane przez media. Osób ciekawych świata, wyrosłych z jagiellońskiej tradycji Polski jako kraju etnicznie otwartego -
tak o trzeciej edycji Tzadika napisał Tomasz Konwent - kurator festiwalu.

Dzień pierwszy TZADIK POZNAŃ FESTIWAL 2009 - piątek, 17 lipca

Od godziny 16.00 w Pasażu Kultury na Starym Rynku będzie można zobaczyć pierwszą serię filmów nagrodzonych na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy".

Od godziny 19.00 na scenie głównej - na dziedzińcu Bazaru Poznańskiego odbędą się dwa koncerty, z których pierwszy, w wykonaniu IRCHA PNEUMATIC, został przygotowany specjalnie na festiwal, drugi to pierwszy koncert w Europie kwartetu Mark FELDMAN / Uri CAINE / Greg COHEN / Ben PEROWSKY!

Po koncertach na scenie głównej organizatorzy zapraszają na nocne koncerty do Pasażu Kultury.

TZADIK FILMOWY:

16.00 - Odeskie motywy
16.30 - Serce Amosa Kleina, Srebrny Feniks w kategorii film krótkometrażowy
16.45 - Migawki
17.50 - 03:59
18.15 - I będziesz miłował, Brązowy Feniks w kategorii film krótkometrażowy

TZADIK MUZYCZNY:

19:00 - Dziedziniec Bazaru Poznańskiego
IRCHA PNEUMATIC - TRZASKA / ZIMPEL / SZAMBURSKI / GÓRCZYŃSKI [Polska]
oraz JOE MCPHEE [USA]
21:00 - Dziedziniec Bazaru Poznańskiego
Mark FELDMAN / Uri CAINE / Greg COHEN / Ben PEROWSKY [USA]
22:30 - Pasaż Kultury (Stary Rynek)
ENTEROUT TRIO [Polska]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

WSZYSTKIE NIEDZIELNE KONCERTY ODBĘDĄ SIĘ W PASAŻU KULTURY NA STARYM RYNKU!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zorn był na poznańskim festiwalu w 2007 roku http://www.tzadikpoznanfestival.pl/pl/home/2007/index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tzadik Fest bez Zorna ?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.