Facebook Google+ Twitter

Tzadik Poznań Festiwal 2010 - przegląd filmowy

W programie festiwalu Tzadik znalazł się również przegląd filmów nagrodzonych na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy". Projekcje odbywają się w Małym Domu Kultury Klubu Dragon w Poznaniu.

Plakat festiwalu. / Fot. Andrzej HajdaszJak co roku Tzadik Filmowy poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej, jak i dawnej. Jak można było zauważyć, w sali projekcyjnej przeważali młodzi ludzie, co było miłym zaskoczeniem, ponieważ tematyka prezentowanych filmów wydawać mogłaby się "trudna" i "nieatrakcyjna".

Festiwalowa projekcja. / Fot. Andrzej Hajdasz"Pizza w Auschwitz" to film o Dannym Chanochu, który przeżył holokaust, ale nigdy nie przestał nim żyć. Obraz pełen gorzkiego humoru pokazuje podróż ocalonego do czasów straconego dzieciństwa. Przeżył pięć obozów koncentracyjnych, wymykał się śmierci niejednokrotnie, lecz mimo to nie uronił ani jednej łzy z tego powodu. Do większości tragicznych wspomnień podchodzi ze swoistym poczuciem humoru. Bo czyż można drwić ze śmierci, okropieństw holokaustu czy obozów koncentracyjnych? Tak, Danny Chanoch może.

Na początku nie bardzo było wiadomo, czy wypada śmiać się z tych specyficznych dowcipów. Jednak jego wesołe usposobienie udzieliło się oglądającym. Film przedstawia podróż Danny'ego Chonacha od miejsca na Litwie, gdzie spędził przerwane nagle dzieciństwo, podróż, która wiedzie "szlakiem obozów". Towarzyszą mu w tej podróży córka i syn, którzy nie zawsze wytrzymują specyfikę humoru ojca i trudy tej dziwnej podróży. Celem bohatera było spędzenie nocy na pryczy w obozie Auschwitz, bo w ten sposób chciał się uporać ze wspomnieniami i przeszłością.

Projekcja filmu "Pizza w Auschwitz". / Fot. Andrzej HajdaszDokument wstrząsający, ale przepojony "gorzkim" humorem, zawiera np. scenę, kiedy kręcony jest fragment filmu w baraku. Danny Chonach leży na swojej dawnej pryczy i nagle pojawia się zamówiona przez kogoś pizza. Bohater z uśmiechem wypowiada kwestię: "Nigdy nie jadłem pizzy w Auschwitz. Tego nawet ja bym nie wymyślił...".

reżyseria: Moshe Zimerman
Izrael 2008
czas trwania: 66 minut

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.