Facebook Google+ Twitter

Tzw. ustawy antynikotynowej ciąg dalszy

Sejmowa komisja zdrowia poparła we wtorek, 6 kwietnia, senackie poprawki do tzw. ustawy antynikotynowej. "To jest nasz kompromis" - tłumaczyła Beata Małecka-Libera (PO).

źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Papierosa_1_ubt_0069.jpeg / Fot. wikipediaGdy pojawiły się pierwsze głosy na temat wprowadzenia zakazu palenia w Polsce, oprócz niezadowolonych palaczy odezwali się także przedsiębiorcy. I to niekoniecznie Ci palący. Ustawa antynikotynowa godziłaby w interesy ich firm, dlatego też od początku protestowali oni przeciw wprowadzeniu jej w pierwotnym kształcie.

Sejmowa komisja zdrowia przygotowała projekt ustawy, popierany także przez rząd, według którego w Polsce miałby obowiązywać całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Chodziłoby tu w szczególności o takie miejsca jak restauracje, puby, kawiarnie, dyskoteki, a także szpitale, środki transportu publicznego (w tym taksówki i samochody służbowe), zakłady pracy itp.

Wraz z tą wersją ustawy - wg właścicieli lokali gastronomicznych - obroty spadłyby o 25 proc. a lokale straciłyby część swoich klientów. To musiałoby prowadzić do redukcji zatrudnienia o około 50 tys. Natychmiast pojawiły się też opinie, że redukcja zatrudnienia pociągnęłaby za sobą wzrost bezrobocia o 0,5 proc.

Polacy palą - państwo zarabia

Polacy dają zarobić państwu około 24 mld zł. Tyle bowiem wynoszą zyski ze sprzedaży papierosów, które zasilają budżet państwa. To około 30 proc. wszystkich wpływów akcyzowych do budżetu. Nie można też zapominać o zyskach z VAT, na których w zeszłym roku państwo wzbogaciło się o blisko 5,3 mld zł. Zyski zatem rosną i będą rosnąć nadal. Mimo podwyżek akcyzy, Polacy nie rezygnują z nałogu. Nie odstrasza ich nawet cena papierosów.

Gdyby ustawa antynikotynowa weszła w życie, rynek tytoniowy skurczyłby się o 1,5 proc. Firmy tytoniowe straciłyby 55,5 miliona złotych. To jednak nie koniec kosztów. Dojdą jeszcze koszty produkcji pictoriali, czyli graficznych ostrzeżeń na paczkach, co w przeliczeniu na paczkę wynosi około 30 groszy.

Najwięcej jednak straci państwo. Gdy rynek tytoniowy się skurczy, do budżetu wpłynie o 300 mln zł mniej niż dotychczas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

W Polsce widać coraz to mniej ludzi palących. Takim wskaźnikiem jest też cera spotykanych kobiet. Nie są takie pożółkłe i pomarszczone, więcej w nich uśmiechu a to cieszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no z tą rozbudową to bym przyhamował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najmniej powinny nas interesować firmy nikotynowe. Ile to już przez nich umarło ludzi na tej Ziemi?! Do jakiego stopnia przez nich trzeba było rozbudować służby zdrowia?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto pamięta sprzedaż alkoholu od 13stej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wprowadzić nakaz palenia wtedy na przekór wszyscy przestaną palić zakazany owoc lepiej smakuje już słyszę komentarze na przystankach autobusowych i w innych miejscach zakazanych. W stanie wojennym było wiele zakazów i wszystkie prawie były łamane a kary jakie groziły za nie były drakońskie, Ta ustawa będzie tylko dobrze wyglądała na papierze nic po za tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie palę sobie wbrew ustawie pewnie bo w hotelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli wejdzie taki zakaz (tak jak to się dzieje w innych krajach europejskich) to pewnie naród nie będzie miał wyjścia. Tylko która partia rządząca odważy się podjąć tak niepopularną mimo wszystko decyzję? Mamy już przykład co zostało z pierwotnego, dosyć rygorystycznego projektu komisji zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Palić... czy też nie ???...oto jest pytanie, lecz nie dla palacza. Tylko zdyscyplinowany naród może zaakceptować taką decyzję....w Polsce będzie o to bardzo trudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście jeśli ma komuś pomóc w rzuceniu jestem za. Zakaz palenia powoduje u mnie reakcje odwrotną do zamierzonej - pale więcej. Pamiętaj jak wprowadzili pomieszczenia dla palących w firmie to zamiast jednego na godzinę zacząłem palić dwa. No bo jak już poszedłem do tego miejsca wyznaczonego to sama myśl że za chwilę mam tu wrócić z powrotem powodowała wyciągniecie kolejnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2010 22:17

Ustawa, ustawą, ale i nauka też wyszła z pomocą dla nałogowych palaczy - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.