Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

U przyjaciół za miedzą, czyli na szage przez tradycje i obyczaje

Redakcja
Zespół wokalny działający przy Wiejskim Domu Kultury prowadzony przez pana Arkadiusza Łapińskiego.
Zespół wokalny działający przy Wiejskim Domu Kultury prowadzony przez pana Arkadiusza Łapińskiego. Agnieszka Mazurek
Nowotomyski Ośrodek Kultury otrzymał środki z urzędu marszałkowskiego w Poznaniu na realizację zadania z zakresu popularyzacji tradycji kulturowych i artystycznych służących zachowaniu dziedzictwa kulturalnego na wielkopolskiej wsi.

W miniony piątek, 13 listopada, odbyło się drugie spotkanie z cyklu "U przyjaciół za miedzą, czyli na szage przez tradycje i obyczaje". Tym razem impreza odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Borui Kościelnej, dzięki środkom finansowym jakie otrzymał Nowotomyski Ośrodek Kultury z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Uzyskane pieniądze pozwoliły na organizację dwóch imprez w wiejskich domach kultury.

Podczas spotkania w Borui Kościelnej przed licznie zgromadzonymi mieszkańcami wsi zaprezentował się zespół gitarowy oraz zespół wokalny, działający przy wiejskim domu kultury, prowadzony przez pana Arkadiusza Łapińskiego oraz grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej. W wykonaniu grupy można było zobaczyć poloneza. Dzieci do występu przygotowała pani Justyna Janowska.

Podczas spotkania miał miejsce także występ zespołu z Kębłowa. Chętni mogli uczestniczyć w lekcjęitańca regionalnego.

Można też było spróbować wielu potraw kuchni wielkopolskiej, przygotowanych przez lokalnych mistrzów kuchni - panią Małgorzatę Szłopka- Przybyła, Teresę Rau, Janinę Łapińską oraz Romana Gajewskiego. Były placki ziemniaczane, krokiety, zupa z dyni, kompot z dyni oraz pierogi leniwe z serem. Przepisy na te potrawy znaleźć można w folderze pt. „Cztery pory roku na wielkopolskim stole”, specjalnie wydanym na tę okoliczność przez pracownie plastyczną Nowotomyskiego Ośrodka Kultury.

Odbyły się także konkursy na przyśpiewkę weselną, na własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe z naturalnych produktów oraz przepisy kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Biorący udział w konkursach zostali nagrodzeni.

Ciekawym punktem programu był także pokaz wyrobów rękodzielniczych autorstwa pani Doroty Michalczak ze Zbąszynia.

Dobra zabawa trwała do późnego wieczora i zgromadziła w wiejskim domu kultury wielu mieszkańców Borui Kościelnej i nie tylko, stanowiąc pierwszy krok ku ocaleniu rdzennych obyczajów przed nieuchronną, wydawać by się mogło, homogenizacją kultury.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto