Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12771 miejsce

U źródeł kultury polskiej: rodzimowierstwo słowiańskie

Poganie byli w Polsce obecni od zamierzchłych czasów. Kultura Słowian przetrwała do dziś, pomimo jej zwalczania przez Kościół katolicki w czasach średniowiecznych.

 / Fot. Dziennik Łódzki/ GołąbNiestety źródeł historycznych, dokumentujących religię Słowian jest niewiele. Jak twierdzi Adrian Strzelczyk z Koła Naukowego Slawistów w Bielsku-Białej wierzenia te są stosunkowo słabo udokumentowane w źródłach pisanych.

- Jest to wynikiem nawracania Słowian na chrześcijaństwo. Misjonarze, wspierani zbrojnie przez możnowładców, zwalczali wcześniejszą religię, a ich zapiski stanowią większość znanych nam dziś źródeł wiedzy - tłumaczy Strzelczyk.

Dzięki przekazywaniu wiedzy ustnie, z pokolenia na pokolenie, znamy dziś nie tylko główne założenia religii pogańskiej, wiemy też, że pogaństwo powoli się odradza. Coraz więcej ludzi zaczyna interesować się korzeniami Polski, jej tradycją i kulturą sprzed chrztu w 966 roku.

Neopoganie, bo o nich mowa, założyli w Polsce już kilka organizacji, mających na celu kultywowanie starych słowiańskich wierzeń. Rodzimy Kościół Polski, Polski Kościół Słowiański, czy Klan Ausran to tylko niektóre z przykładów projektów odwołujących się do rodzimowierstwa słowiańskiego.

Elementy kultury słowiańskiej współcześnie

Wiele nam współcześnie znanych świąt ma korzenie pogańskie. I nie chodzi jedynie o Noc Świętojańską, która jest dawnym świętem Sobótki - pogańskiego obrzędu na cześć miłości oraz radości.

Kościół katolicki nie mogąc sobie poradzić z wykorzenianiem wielopokoleniowych przyzwyczajeń ludów słowiańskich przejmował niektóre z ich obrzędów. Jak podaje The Catolic Encyclopedia, tak dobrze nam znany zajączek wielkanocny jest zapożyczeniem z religii pogańskiej. Zając był w niej symbolem płodności, a wczesną wiosną poganie świętowali na cześć bogini światła - obrzęd ten nazywał się w języku angielskim "Eastre" (współczesna Wielkanoc w języku angielskim "Easter").

Wiele encyklopedii wydaje się potwierdzać pogańskie korzenie święta Wielkiej Nocy. Jak czytamy w Britannice: "Ani w Nowym Testamencie, ani w pismach Ojców Apostolskich nie ma żadnej wzmianki o obchodzeniu Wielkanocy. Pogląd, że jakiś okres miałby być szczególnie święty, był obcy pierwszym chrześcijanom." Słownik Mitów i Tradycji Kultury Kopalińskiego podaje: "Chrześcijaństwo wyparło szereg pogańskich świąt wiosennych, ale zachowało wiele zwyczajów świątecznych, nadając im odmienną symbolikę."

Ze znanych nam dziś obrzędów słowiańskich należałoby również wymienić postrzyżyny, podczas których chłopiec uroczyście wchodził w wiek dorosły, czy ucztę, którą szykowano po narodzinach dziecka. Podczas niej próbowano wróżyć losy noworodka oraz nadawano mu imię. Znana nam dziś stypa jest także spuścizną wierzeń słowiańskich; po spaleniu ciała zmarłego, szykowano wystawną ucztę dla osób przybyłych na pogrzeb.

Święta pogańskie obchodzone były w Polsce do późnego średniowiecza. Wtedy zostały one prawnie zakazane. Pomimo to wiele pogańskich zwyczajów przetrwało do dziś, jak choćby przystrajanie choinki na Boże Narodzenie, malowanie pisanek, Zaduszki, topienie Marzanny i wiele innych.

Coraz większą popularnością cieszą się także rekonstrukcje bitew średniowiecznych pomiędzy armiami, w których szeregach stawali Słowianie. Dużą wagę przykłada się nie tylko do historii bitew, ale także kultury panującej w tamtych czasach. Rekonstrukcja bitwy pod Cedynią przyciąga co roku tłumy oglądających, a także coraz częściej - uczestników, którzy na ten czas przyjmują słowiańskie imiona i odprawiają pogańskie obrzędy.

- W odtwórstwie historycznym noszę imię Dobromiła, jestem zielarką drużynową, pracuję też w kuchni. A Dobromiła dlatego... że jestem dobra i miła - opowiada Wiktoria Prudło, członkini radomszczańskiej Zadrugi Wierczan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

durnożerca
  • durnożerca
  • 11.05.2012 12:02

Nie mamy żadnej, absolutnie żadnej wiedzy na temat religii pogańskiej Słowian. Nie ma żadnego potwierdzonego panteonu bóstw. Prokopiusz z Cezarei zapisał około 550 roku, że Słowianie wierzą w jednego Boga, pana wszystkiego. Skąd więc te wymysły o hierarchizacji władzy Peruna, Welesa, córeczce Marzance i całym stadzie innych dowodzących ziemskim padołem z wyżyn niebieskich? Cały ten tekst to jedna wielka bajka, a tzw. kościół rodzimowierców zabawa, identyczna jak dziecięce zabawy w Indian. Można sobie wymyślić różnych bogów i bożków, perunów, światowidów, sandokanów i tutsi-mutsi. Tyle, że z prawdą historyczną nie ma to nic wspólnego. Ciekawi mnie też dlaczego pani Sawa nosi męskie imię? Bo Sawa to słowiańskie imię męskie. Czyżby zaburzenia identyfikacji płciowej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
durnożerca
  • durnożerca
  • 11.05.2012 11:51

"Pomimo to wiele pogańskich zwyczajów przetrwało do dziś, jak choćby przystrajanie choinki na Boże Narodzenie" Całkowita prawda jeśli się pominie fakt, że w średniowiecznej i późniejszej Polsce choinka była zupełnie nieznana. Zwyczaj strojenia choinek na Boże Narodzenie przywędrował do nas z Niemiec i zaczął się upowszechniać w miastach dopiero w połowie XIX wieku. Pod wiejskie strzechy tak naprawdę zawędrował dopiero po II wojnie światowej. Coś nie za bardzo trafiony to przykład rodzimych obrzędów słowiańskich. Pisanki natomiast to bardzo stary, ogólnoświatowy symbol życia. Pojawiały się już w starożytności w Mezopotamii, Egipcie, Rzymie i wielu innych miejscach swiata. Nie są z pewnością autorskim wynalazkiem Słowian. Czy były znane pogańskim Słowianom? Być może tak. Być może jednak upowszechniły się dopiero wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, które posługiwało sie pisanką jako symbolem Zmartwychwstania, zaczerpniętym z prastarej spuścizny światowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
artste
  • artste
  • 07.02.2011 23:13

Ale Olu wytrwania Ci zycze

Komentarz został ukrytyrozwiń
artste
  • artste
  • 07.02.2011 23:09

Po co te teksty o chrzescijenstwie To obca wiara i zla Jes w niej tylko nienawisc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwoli uscislenia... ;)

* Założenia religii pogańskiej znamy nie tylko (choc w sporej mierze) z wiedzy ustnej (p. w drugiej czesci wskazanego juz arta: link )... * Z trzech wymienionych zwiazkow wyznaniowych, zamiast dwoch ostatnich nalzealby moze wymienic raczej bardziej aktywne jak "Rodzima Wiare" czy ZZW "Słowiańska Wiare". * Termin "Neopoganie" nie oddaje w pelni znaczenia terminu "Rodzimowiercy" (ale o tym szerzej link wyzej). * Choinka na Boże Narodzenie przywedrowala do nas z Niemiec, ostatecznie zastepujac wczesniejszy (rodzimy) zwyczaj zdobienia czubka jodły, świerka lub po prostu sosnowej gałęzi wieszanej pod sufitem zwaną podłaźniczką oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania ostatniego zrzetego snopa zboza (tzw. Diducha - fota: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Diduch.jpg ). * Szczegolnie ostrozny bylbym natomaist kesli chodzi o zarysowywana "koligacja bostw", bo to szczegolnie malo pewny aspekt i przez wielu kwestionowany... * Dusze topielcow to rowniez dusze zmarlych ;) Generalnie natomiast glowny podial demonow przedstawic mozna jako demony powstale przez przemineienie/przeobrazenia czlowieka (najczesciej posmiertnego) jak i byty niezalzne, w swj naturze po prostu od poczatku deminiczne - np. Wodniki czy Borowy. * Swastyka byla JEDNYM Z glownych symboli Slowian. * Zasada "Czyń co chcesz, bylebyś przy tym nie krzywdził innych" nie jest obecna wylacznie w wierzeniach rodzimych Slowian... Spotykana jest takze w kilku innych systemach wierzen rodzimych lub na nich bazujacych (np. Wicca).

Jak wyzej jednak - jako, ze temat nie jest latwy i trudno uniknac drobnych potkniec - podtrzymuje swoje 5 gwiazdek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W wiekszosci zgadzam sie z Mateuszem. Niemniej w tym trudnym temacie, zasadniczo ciezko uniknac calkiem pewnych niescislosci czy rozminiec z faktami (szczegolnie osobie, ktora najprawdopodobniej w danym srodowisku non stop "nie siedzi" - stad mimo wszystko daje 5 gwiazdek). Generalnie natomiast wiecej o samym ropdzimowierstwie bylo juz onegdaj np. tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry temat i ciekawe do niego podejście (zazwyczaj to katolicy walczą z poganami lub odwrotnie), ale temat nie do końca rozwinięty, no i chyba kilka błędów
po co szukać tradycji pogańskiej w postrzyżynach, gdy znaczenie bliżej nam do tradycji Bożego Narodzenia i Święta Zmarłych

co do słowiańskich bóstw - nie jestem pewien, czy jest sens ja tak dokładnie określać, bo nie dość, że sfery ich oddziaływać były dosyć płynne, to jeszcze zmieniały się w czasie i regionach
poza tym, ostatnio uważa się, że imię Świętowit jest prawdziwsze niż Światowid

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja tam popre TT a co!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2009 16:02

Brawo Aleksandro, brawo, to jest świetne!!!!!!!!! Wszystkie gwiazdki zapalam, to ciągnięcie do słowiańskiego korzenia pochwalam!!!!!!!!!! Takie tradycje pochwalam, wszak to jest kultura! O ile to lepsze jak te wszystkie cyklistów parady!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aleksandro.
Dała mi Pani do myślenia.....!Tradycje pogańskie i chrześcijańskie splotły się i nadały nowy sens i wymiar.
Faktem jest ,ze w epoce ,w której chrześcijaństwo przeżywa kryzys,następuje rozkwit tych praktyk.
Często nie zdajemy sobie sprawy-,czy dany obrzęd jest pogański ?czy też pochodzi z wiary chrześcijańskiej?.
Pogańskie zwyczaje wywodzą się z tradycji...-noszenie jedzenia ubogim,dawanie jałmużny,palenie wspólnego ogniska na cmentarzu,stypa,symbol drzewa ,marzanna,itd,itd,itd.....-są to same dobre uczynki!!!!(pogańskie!)
Jakkolwiek można nazwać te obrzędy ,i skądkolwiek się wywodzą niosą w sobie pozytywne wartości.(uniwersalne),a wręcz ubarwiają nasze życie ,i stajemy się ludźmi lepszymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.