Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6068 miejsce

UAM ma nowego rektora

Znamy już nowego rektora poznańskiego uniwersytetu. Został nim profesor Bronisław Marciniak, pokonując czterech pozostałych kandydatów – w tym byłego pracownika rządu, profesora Stefana Jurgę.

Collegium UAM i Aula Uniwersytecka. Właśnie tu dokonano wyboru nowego rektora. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Aula_UAM_i_Collegium_Minus_Poznań.jpg- Dziękuję wszystkim sympatykom, którzy mieli bezpośredni lub pośredni wpływ na wynik wyborów i chciałbym zapewnić, że ogłoszony przeze mnie program będę realizował w każdym jego punkcie - oświadczył Marciniak na swojej stronie internetowej. W poniedziałkowych wyborach na rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zwyciężył już w I turze. Głosowało na niego 64 spośród 123 elektorów.

Zwycięstwo 57-letniego profesora chemii nie jest zaskoczeniem, choć oczekiwano bardziej zaciętej rywalizacji. Tymczasem główny rywal Marciniaka, Stefan Jurga, otrzymał zaledwie 27 głosów. – Spodziewaliśmy się drugiej tury, jakiegoś mocnego starcia. Nikt nie przypuszczał, że prof. Marciniak znokautuje kontrkandydatów – komentowali na gorąco naukowcy UAM w wywiadach dla „Gazety Wyborczej”. W walce o stanowisko rektora praktycznie nie liczyli się też pozostali kandydaci: prof. Michał Karoński (18 głosów), prof. Bogusław Mróz (8 głosów) i prof. Janusz Wiśniewski (6 głosów).

Warto odnotować, że nowa ordynacja wyborcza zwiększyła udział studentów wśród elektorów do 20 proc.

W okresie przedwyborczym padło sporo obietnic ze strony każdego z kandydatów. Wkrótce nadejdzie czas, by zacząć je realizować. Marciniak zapowiadał m.in. poprawę infrastruktury sportowej oraz przygotowanie lepszego dojazdu na Morasko – właśnie tam, na obrzeżach miasta, od niedawna funkcjonują siedziby kilku wydziałów, m.in. nowo utworzonego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Pomnik Adama Mickiewicza przed Collegium Minus. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Adam_Mickiewicz_Poznań_RB2.JPGNowego rektora czeka niełatwe zadanie, albowiem – jak podkreślają studenci poznańskiej uczelni – jest co poprawiać. Najczęstsze postulaty to ulepszenie czytelni i sal, w których odbywają się zajęcia. Uczęszczający na UAM nie mieliby też nic przeciwko szerszemu dofinansowaniu kół naukowych.

Wiele z tych uwag znalazło swoje odzwierciedlenie w programie profesora Marciniaka. Hasłem jego kampanii był tajemniczy skrót 5 x i + s, oznaczający: integracja, infrastruktura, internacjonalizacja, informatyzacja, innowacyjność + społeczność akademicka. Program ma umożliwić przyspieszony rozwój uniwersytetu na lata 2008-2012, dzięki czemu UAM stałby się jedną z czołowych uczelni europejskich.

Spośród konkretniejszych obietnic warto wymienić poprawę warunków panujących w akademikach – przy każdym z nich ma się znaleźć boisko sportowe oraz dostęp do internetu. Nowy rektor przewiduje ponadto zorganizowanie międzynarodowych studiów doktoranckich (a także magisterskich, choć tylko na niektórych kierunkach) oraz wzmacnianie roli samorządności studenckiej.

Wszystkie hasła brzmią interesująco, ale studenci i pracownicy UAM nie powinni spodziewać się rewolucji. Osoby znające profesora Marciniaka mówią, że jego działania będą raczej kontynuacją dotychczasowej polityki uczelni.

Prof. dr hab. Bronisław Marciniak jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez dwie kadencje zajmował stanowisko prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. Jest autorem wielu projektów oraz prac naukowych w dziedzinie chemii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.