Facebook Google+ Twitter

UAM nie przyjmie maturzystów objętych amnestią

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2006-09-09 10:17

W piątek minister Roman Giertych podpisał dokument o tak zwanej amnestii maturalnej. Radość może być jednak przedwczesna. – Nie przyjmiemy żadnych dokumentów od tych osób – zapowiada UAM.

Okręgowe Komisje Egzaminacyjne rozpoczną wydawanie świadectw za dwa tygodnie. Na co mogą liczyć maturzyści z amnestią?

– To decyzja polityczna, a nie merytoryczna – mówi zdecydowanie profesor Kazimierz Przyszczypkowski, prorektor do spraw studenckich na UAM. – Nie przyjmiemy żadnych dokumentów od tych osób, ani na studia dzienne ani na zaoczne. W przypadku studiów dziennych, jeśli będą wolne miejsca, to będziemy zwracać się do kandydatów, którzy nie zostali przyjęci podczas pierwszej rekrutacji.
Inne uczelnie prawdopodobnie pójdą śladem UAM. Podobnego zdania są rektorzy uczelni prywatnych, choć kandydatów większość będzie przyjmować.

– Solidaryzuję się z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich i uważam, że ta decyzja jest wysoce niefortunna i dwuznaczna moralnie – wyjaśnia Michał Iwaszkiewicz, rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych. – Ale świadectwo ma swoją moc prawną i nie można go podważać, bo to jest łamanie prawa. Nie możemy zamknąć drzwi przed tymi, którzy do nas przyjdą do nas.
Aby otrzymać świadectwo maturalne, średnia liczba punktów uzyskanych z egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, musi być wyższa niż 30 procent możliwych. Zapis nie obejmuje osób, które podczas egzaminu przyłapano na ściąganiu.
W nowelizacji podpisanej przez ministra Romana Giertycha jest też zapis, że ocena z zachowania będzie miała wpływ na promocję ucznia do następnej klasy. Promocji nie otrzyma uczeń, który trzy razy z rzędu miałby naganną roczną ocenę z zachowania. dym

Matematyka na maturze


– Zgodnie z nowelizacją abiturienci, którzy chcą zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym, będą od razu podchodzić do trudniejszego egzaminu. Od 2009 roku na maturze obowiązkowy będzie egzamin z matematyki.
– Za trzy lata egzamin gimnazjalny będzie składał się z trzech części, a nie jak obecnie – z dwóch. Obok testu z wiedzy humanistycznej i testu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, gimnazjaliści będą pisać trzeci – z języka obcego nauczanego w szkole.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.